Tuesday, October 21, 2014

Wielka Brytania - złoto, srebro, platyna #43 (06 06. 2014)aktualności

To był prawdziwy dzień Sama Smitha. Młody wokalista został uhonorowany aż trzema (!) nagrodami BPI - złotą płytą za In the Lonely Hour, złotym singlem za Money on My Mind i srebrnym za swój kolejny numer jeden - Stay With Me. Coldplay umieścił na liście certyfikatów swój dziewiąty singiel - "srebrny" Magic (10 miejsce na przedwiośniu 2014). Na tym samym szczeblu drabinki nagród wylądowały przebojowe kobiety: Iggy Azalea i Charli XCX z Fancy oraz Rita Ora z I Will Never Let You Down, a takżę reprezentanci amerykańskiej urban music: Chris Brown, Lil' Wayne i Tyga z Loyal.  

Umieszczony w otoczce drum'n'bass motyw z przeboju Kanye'go Westa na tyle spodobał się Brytyjczykom, że Sigma mogła 6 VI świętować złoty singiel za Nobody to Love. Ellie Goulding potwierdziła swoją pozycję na rodzimy rynku trzecim i na razie ostatnim platynowym singlem (choć nie ostatnim nagrodzonym w tym roku) za balladę How Long Will I Love You (3 pozycja jesienią 2013).

Wydawało mi się, że w zalewie innych singer-songwriters Paolo Nutiniemu trudno będzie w tym roku odbudować pozycję, jaką miał wydając swój poprzedni studyjny album pięć lat temu. Nic bardziej błędnego. Piosenkarz można się już pochwalić trzema co najmniej platynowymi krążkami. Caustic Love (3 tygodnie na prowadzeniu wiosną 2014) znalazła się w godnym towarzystwie 5-krotnie platynowych: These Streets (3 miejsce latem 2006, 144 tyg. w top 75) i Sunny Side Up (miesiąc na szczycie w połowie 2009, 124 tyg. w top 75). Płyty te wygenerowały około miliona sprzedanych w Wielkiej Brytanii singli, ale tym zajmiemy się innym razem.

archiwum

Razorlight to zespół, z którego brytyjskie media regularnie drwią. Z dwóch powodów: pyszałkowatego charakteru lidera Johnny'ego Borella i gwałtownego złagodzenia brzmienia na pewnym etapie kariery. Nie zmienia to faktu, że była to jedna z najpopularniejszych wyspiarskich indie kapel początku wieku. Debiut Up All Night (3 miejsce latem 2004, 70 tyg. w top 75) pięć razy pokrył się platyną, Razorlight (2 tygodnie na szczycie latem 2006, 63 tyg. w top 75) - cztery razy. Mimo mojej dużej sympatii do singla Wire to Wire, hejterzy dopięli swego i w przypadku Sleepway Fires (4 lokata jesienią 2008) skończyło się na złocie. Jednak ostatnie słowo należało do zespołu, który w 2014 zebrał dwie nagrody BPI za single - złoto za lubianą przez moją mamę :) Amerikę (numer jeden jesienią 2006) i srebro za In the Morning (3 pozycja latem 2006).

"Gitarowe boysbandy" nigdy nie były w Polsce zbyt popularne i chyba nawet radiowa promocja The Vamps niewiele w tym względzie zmieniła, jednak na Wyspach np. Busted odniosło oszałamiający sukces. Trio w latach 2002-2004 umieściło osiem singli w Top 3! Podobnie jak w przypadku ich rywali McFly kupowali je głównie najwierniejsi fani, dlatego tylko cztery doczekały się do tej pory srebrnych certyfikatów! W tym dwa w 2014 - 6 VI What I Go to School For (3 miejsce jesienią 2002, widziałem tłumaczenie dość niegrzecznego tekstu w Bravo!), a 4 VII po doliczeniu streamingu Crashed the Wedding (szczyt jesienią 2003). Wcześniej udało się Year 3000 (2 zimą 2003, puszczała Eska) i pożegnalnemu Thunderbirds/3 AM (2 tygodnie na prowadzeniu latem 2004). W kolejce pozostają m.in. dwa numery jeden: You Said No (wiosna 2003) i Who's David? (zima 2004). Można znaleźć je na potrójnie platynowych płytach Busted (2 jesienią 2002, 77 tyg. w top 75) i A Present for Everyone (2 jesienią 2003) oraz platynowej A Ticket for Everyone: Busted Live (11 jesienią 2004).

rozmaitości

- złota płyta za składankę American Anthems 2 z listopada 2011 (sporo rockowych i folkowych przebojów popularnych także w Polsce, zmieściła się nawet Lissie, chyba że to chochlik)
- złota płyta za składankę NOW That's What I Call 21st Century z kwietnia 2014 (więcej szczegółów w odc. 41)
- złota płyta za coś na czasie - składankę Funky House Classics z 2010 (sporo dużych klubowych przebojów z początku stulecia, ocenę ich funkowości pozostawiam koneserom)
- coś dla dzieciaków: srebrna płyta za składankę CBeebies: The Album z listopada 2012


Trudno powiedzieć, kiedy pojawi się następny odcinek, ponieważ zamierzam teraz poświęcić trochę czasu na uzupełnianie starych odcinków, jednak będzie on prawdziwą ucztą dla melomanów i statystyków. Dość powiedzieć, że znajdą się w nim podsumowania sprzedaży albumów Króla Popu i chyba najpopularniejszej obecnie grupy muzycznej spośród debiutujących w poprzedniej dekadzie!

2 comments:

  1. "Gitarowe boysbandy" dobrze, że jest w cudzysłowie, bo jak wiadomo takie zespoły nie pasują do definicji boysbandu :P Ja akurat miałam okazję swojego czasu poznać zespół Busted przez niemieckie telewizyjne programy muzyczne, ale plakat z polskiego Bravo też posiadam :) No i przez Busted poznałam później, mój favourite band, który ma tylko jeden złoty singiel, czyli McFly :) Teraz "rywale" połączyli siły i stworzyli supergrupę McBusted (bez Charliego Simpsona), ich pierwszy singiel "Air Guitar" ukaże się w przyszłym miesiącu.

    Pozdrawiam
    Anna

    ReplyDelete
  2. bardzo ciekawy wpis :) pozdrawiam!

    ReplyDelete