Wednesday, October 8, 2014

Wielka Brytania - złoto, srebro, platyna #38 (02.05. 2014)


aktualności

Hideaway Kieszy chyba żadnemu czytelnikowi bloga nie trzeba przedstawiać. Taneczny przebój 2 V uzyskał status srebrnego singla. Złotem pokryła się niezniszczalna (w chwili gdy to piszę to wciąż numer jeden na Filipinach!) ballada Johna Legenda All of Me oraz najagresywniejszy klubowy utwór z brytyjskiego szczytu w tym roku - Tsunami (Jump) Kanadyjczyków DVBBS & Borgeous, którym sukces na Wyspach prawdopodobnie zapewnił gościnny rap Tinie Tempah. Srebrną płytą stał się debiut lekko gitarowego boysbandu The Vamps - Meet the Vamps. Profity z udziału wokalisty jako trenera w The Voice UK zaczęła spijać grupa Kaiser Chiefs. Zaczęło się od "srebra" dla ich najnowszego albumu studyjnego Education, Education, Education & War, ale o ekipie z Leeds będzie jeszcze okazja wspomnieć przynajmniej dwa razy (w tym w następnym odcinku).

archiwum

Rzadko się zdarza, aby w tym samym tygodniu certyfikaty BPI otrzymały dwa girlsbandy - w dodatku obydwa za utwory, które miło wspominam (i to z moich ponurych lat licealnych!) Zacznijmy od tego bardziej znanego. Too Lost in You to dość standardowa, ale udana (w końcu autorstwa Diane Warren!) ballada Sugababes (10 na koniec 2003), wykorzystana m.in, w filmie To właśnie miłość. To szósty scertyfikowany singiel często zmieniającej skład grupy. Do tej pory najlepiej sprzedały się złote Push the Button (3 tygodnie na szczycie jesienią 2005, nie dziwota, że RMF tłukł latami...) i About You Now (miesiąc "rządów" jesienią 2007 - dzisiaj każdy girlsband zabiłby za takie wyniki). Pozostałe srebra to: Freak Like Me, Round Round (obydwa numery jeden w połowie 2002) i Girls (3 jesienią 2008). Co ciekawe, żadnej nagrody od BPI nie doczekały się aż dwa inne chart-toppery tego zespołu: Hole in the Head (jesień 2003) i charytatywny cover Walk This Way z Girls Aloud (wiosna 2007).

Najlepiej sprzedający się album dziewczyn to potrójnie platynowy Angels With Dirty Faces (2 lokata jesienią 2002, 40 tyg. w top 75). Dość regularnie zaliczały one podwójną platynę: za Three (3 jesienią 2003), Taller in More Ways (szczyt jesienią 2005) i Overloaded: The Singles Collection (3 jesienią 2006). Change (1 jesienią 2007) było platyną, One Touch (26 w 2000) - złotą płytą, a Catfights and Spotlights (8 w 2008) - pokryło się tylko srebrem, co i tak okazało się niedoścignionym rezultatem dla wydanego dwa lata później Sweet 7.

O Mis-Teeq dziś już tak bardzo się nie pamięta, chociaż zatrącająca o UK garage grupa w ciągu trzech lat umieściła aż siedem singli z rzędu w rodzimym Top 10! 2 V srebrnego statusu doczekał się jeden z nich, akurat najlepiej mi znany - Scandalous (2 pozycja wiosną 2003). W swoim czasie wyrównał on wynik o 1,5 roku wcześniejszy wynik All I Want. Wcześniej dziewczyny otrzymały jedynie certyfikaty za albumy: platynę za Lickin' on Both Sides (3 lokata jesienią 2001) i złoto za Eye Candy (6 wiosną 2003).

Kiedy zaczynałem przygodę z muzyką pop, miałem świadomość, że głośny ostatnio z racji rzekomej współpracy z pewną popularną stroną dla dorosłych (nie mylić z dojrzałymi) Coolio to gwiazda jednego przeboju, jednak byłem pewny, że jest nim... C U When You Get There z gościnnym udziałem duetu 40 Thevz (3 pozycja latem 1997). Prawdziwą przepustką rapera do nieśmiertelności jest jednak oczywiście od 2 V podwójnie platynowe Gangsta's Paradise z wokalną partią LV (2 tygodnie na prowadzeniu jesienią 1995). Album pod tym samym tytułem (18 miejsce w 1995) pokrył się złotem.

Z polskiego punktu widzenia może się to wydawać dziwne, ale Christina Perri ma już na koncie dwa współczesne klasyki. A Thousand Years z filmu Zmierzch: Przed świtem, część 1 przebiło nawet sukces Jar of Hearts. Ten pierwszy utwór (11 miejsce jesienią 2012, 49 tyg. w top 75 od jesieni 2011) pokrył się w USA cztery razy platyną, ten drugi (4 lokata latem 2011, 48 tyg. w top 75) - trzy. W Wlk. Brytanii obydwie ballady uzyskały platynowy status, a album Lovestrong (9 pozycja jesienią 2011) - złoty. Tegoroczny krążek znanej m.in. z licznych tatuaży piosenkarki Head on Heart zawędrował oczko wyżej, ale o niesprzyjającym klimacie dla tej formy promocji muzyki pisałem już wiele razy...

rozmaitości

- srebrna płyta dla składanki Now That's What I Call Running 2014 (Jessie Ware oczywiście tam nie ma...)
- srebrna płyta dla płyty The 50 Greatest Pieces of Classical Music z września 2009 nagranej przez London Philharmonic Orchestra pod batutą Davida Parry'ego. Wcześniej ta założona w 1932 r. jedna z pięciu londyńskich orkiestr symfonicznych pomogła Ennio Morriconemu nagrać ścieżkę dźwiękową do Misji (złota płyta) i utwór Chi Mai (złoty singiel w 1981 po wykorzystaniu w serialu o premierze Davidzie Lloydzie George'u, a po raz pierwszy użyty w Magdalenie Jerzego Kawalerowicza dziesięć lat wcześniej).

- złote wideo za Elvis Lives - The 25th Anniversary Concert "Live" From Memphis z marca 2007, które udowadnia, że król rock&rolla jest w stanie koncertować w swoich rodzinnych stronach nawet po śmierci i to bez uciekania się do hologramów. A był to król co się zowie, co widać po tym, że zaledwie pięć jego DVD jest w tej chwili w Wlk. Brytanii "tylko" złotymi. The Ultimate Collection, Legends In Concert: The Early Years i wspomnieniowy dokument Elvis By the Presleys z 2005 pokryły się platyną, Aloha from Hawaii (koncert z 1973) to podwójna platyna, '68 Comeback Special - potrójna, a That's The Way It Is z 1970 - nawet pięciokrotna!


W następnym odcinku m.in. jeden z ulubionych zespołów mojego taty i mój ulubiony zespół  (mniej więcej) brostepowy.

1 comment: