Friday, September 7, 2012

Top Retro, odc. 7-10, czyli kowboje i Indianie

W przypadku Top Retro przyspieszenie prezentacji oznacza prawie, że jej zakończenie, ponieważ do omówienia zostaną jeszcze tylko dwa notowania plus trzecie, które powinno pojawić się na dniach, aczkolwiek obawiam się, że trzynastka może okazać się pechowa i na kolejne może trzeba będzie czekać bardzo długo. Cztery notowania to cztery raz więcej anegdot do opowiedzenia tym bardziej, że często znam te piosenki od lat i z niektórymi wiążę masę miłych wspomnień. 

Tak jest z moim pierwszym nieanglojęzycznym numerem 1 - Fotonovelą Ivana. Tak, Michel Telo to nic nowego :-) (chodzi mi o promocję latynoskich blond przystojniaków, nie o muzykę) Wtedy podpinano go pod italo disco, dzisiaj powiedziałbym, że był to synth-pop na miarę potrzeb ówczesnej Hiszpanii. Jego córka Nathalia Ramos występuje w serialu Tajemnice Domu Anubisa. Ciekawe, czy Aura Dione trochę inspiruje się w swoich modowych wyborach dziewczynami z Voice of the Beehive? :) Na tym jednak podobieństwa się kończą, ponieważ mamy do czynienia z bardziej gitarową muzyką oraz swego rodzaju skromniejszą wersją Wilson Phillips (córki wokalisty grupy The Four Preps Bruce'a Bellanda). Piosenkę podopiecznej Stock, Aitken & Waterman Soni Evans (m.in. w barwach Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce na Eurowizji w 1993 r.) oczywiście trudno uznać za arcydzieło, jednak jej pojawienie się tutaj było chyba zapisane w gwiazdach :), ponieważ - jak już kiedyś pisałem - obchodzimy urodziny tego samego dnia :) Nie za wiele zdziałał dawny lider Soft Cell Marc Almond w niegrzecznym numerze wykonywanym w oryginale przez Scotta Walkera.

Czerwiec i lipiec w zestawieniu Pop & Wave były udane przede wszystkim dla zawsze lubianego w moim domu OMD. To kolejna piosenka na liście związana ze sztuką filmową - tym razem z postacią aktorki kina niemego i ikony stylu swoich czasów Louise Brooks. Po raz drugi na szczycie zameldował się zespół z Australii - tym razem fenomenalni Icehouse. Great Southern Land to supermelodyjna piosenka, ale w połączeniu z tekstem-kwintescencją noworomantycznej melancholii jej przebojowość nabiera nieco punkowego posmaku. Przed nimi byli jeszcze The Human League, z okresu w ich historii, który dla wielu fanów mógłby nie istnieć, ale jak już kiedyś pisałem, z mojego punktu widzenia nie zawsze najlepsze piosenki różnych zespołów powstawały w ich złotych latach ;) Podobnie ktoś może dziwić się, że z bogatego dorobku Tears for Fears na pierwszy ogień poszedł akurat reprezentant płyty Elemental nagranej jedynie przez bardziej kudłatą połowę duetu, czyli Rolanda Orzabala, jednak...przesłuchanie na pewno zapomnianej przez wielu piosenki powinno rozwiać wątpliwości. Uwaga ta dotyczy również pamiętanych dziś głównie ze względu na pierwszy, nie drugi album A Flock of Seagulls. (Tak, mam świadomość, że był też trzeci i pewnie niedługo dam temu wyraz ;)

Znowu pojawiło się sporo utworów wykonawców, którzy byli już notowani z innymi. Pewnie już tak będzie "do końca świata i o jeden dzień dłużej" :P, ponieważ jak na razie w zestawieniu nie gościło zbyt wiele klasycznych "one hit wonders". W przypadku Coreya Harta, Then Jerico (choć akurat nie w Polsce) i chyba też The Smashing Pumpkins mowa o wyraźnie większych przebojach niż te, które przypomniałem w poprzednich notowaniach. Dla odmiany trzeci singiel Holly'ego Johnsona z jego premierowej solowej płyty Blast! nie narobił wiele szumu, choć to jedna z moich ulubionych produkcji Stephena Hague'a. Sparks to znowu eurodance'owy wodewil Gratuitous Sex & Senseless Violins. The KLF w tym utworze wspomógł wokalnie Glenn Hughes - głos Deep Purple, Black Sabbath, Trapeze i Black Country Communion. New Order tym razem w wydaniu wybitnie tanecznym - na mojej liście przyszło im się ścigać ze swoimi sideprojectami The Other Two i Electronic, chociaż akurat w Disappointed nie śpiewał Bernard Sumner, lecz Neil Tennant. Kompozycja ta nie pojawiła się na żadnej regularnej płycie supergrupy, którą obydwaj tworzyli z Johnnym Marrem z The Smiths i przez pewien czas Karlem Bartosem z Kraftwerk, jedynie na ścieżce dźwiękowej filmu Wspaniały świat (Cool world) z Bradem Pittem i Kim Basinger. Ponoć to taki "Królik Roger dla ubogich", ale, jak widać, na soundtracku zgromadzono bardzo zacne towarzystwo.

Na liście Dance złote czasy italo, które zgarnęło 3 z 4 numerów jeden i wprowadziło trzy kolejne nowości. Firmujący jedną z nich bohater wielu okładek "Bravo" Den Harrow (prawdziwe nazwisko - Stefano Zandri) "zasłynął" kilka lat temu przepychankami z Amerykaninem Tomem Hookerem, który według wszelkich znaków na niebie i na ziemi użyczył głosu projektowi. Podobnie miało być w przypadku seksownej Monicki Stucchi, która jako Valerie Dore wymieniała się z Dorą Carofiglio z grupy Novecento (to ją słychać w The Night). Trans-X z Quebecku i niemieccy The Twins to dość podobne klimaty, a na pewno ta sama epoka. Notowanie opuścili Cetu Javu i Anything Box - przedstawiciele czegoś w rodzaju drugiej fali synth-popu, która przewinęła się przez listy przebojów na foli rosnącej popularności Depeche Mode pod koniec lat 80. (inne przykłady: When In Rome, Camouflage, The Book of Love, Cause & Effect, Red Flag, Celebrate the Nun), reprezentujący Chicago house Joe Smooth (nie mylić z niedawno zmarłym Joe Southem), francuscy jajcarze z Magazine 60 oraz tragicznie zmarli w wypadku samochodowym London Boys

Jeżeli chodzi o rockowe notowanie, pierwszego solowego hitu Morrisseya i pierwszego większego przeboju Manic Street Preachers chyba nie trzeba przedstawiać. Pink Floyd i Don Henley to nie tylko zapadające w pamięć utwory, ale także wysmakowane teledyski. Z kolei klip do mniej znanego singla Survivor (mimo, że to on miał wypromować album Vital Signs, dwa kolejne zaszły wyżej) dzisiaj jest w stanie tylko rozbawić, ale robi to skutecznie ;) Największą przyjemność sprawiło mi jednak wrzucenie na listę dwóch zapomnianych kapel, które w latach 80. kładły podwaliny pod brytyjskie indie. It Bites skręcili w stronę rocka progresywnego. Nagrywają do dziś, ich płyta Map of the Past zajęła dumne 100 miejsce w jednym z tegorocznych notowań Listy Przebojów na Wyspach :) Blue Zoo pechowo rozwiązali się zanim promocja najlepszego singla w ich karierze na dobre się zaczęła. Dzisiaj trudno nawet znaleźć w Internecie jego tekst. Szkoda, ponieważ ta historia kowboja, który próbuje ocalić swoją dumę i niezależność w dobie urbanizacji z każdym rokiem stawała się coraz bardziej aktualna. Ich gitarzysta Tim Parry po rozpadzie składu zrobił sporą karierę jako menedżer. Z jego usług korzystali m.in. The Verve, Snow Patrol i La Roux.

Miejsca wyżej wymienionym musiała ustąpić m.in. formacja Big Country, swego czasu uważana za poważną rywalkę U2. Mówi się, że mogliby osiągnąć więcej, gdyby organizatorom Live Aid nie ubzdurało się, że...rozpadli się i nie zadbali o wysłanie im zaproszeń. Ich perkusista nosił swojsko brzmiące nazwisko Mark Brzeziecki. Pożegnaliśmy także popularnych głównie w Stanach frywolnych Londyńczyków z The Outfield (wiele ich nagrań brzmi jak Snow Patrol lub inna kapela nurtu zwanego swego czasu "new acoustic"), jedną z czołowych kapel rocka gotyckiego The Sisters of Mercy (Jim Steinman w roli producenta!) oraz melancholijnych Nowozelandczyków z The Church. Długo w okolicach szczytu wałęsał się zwiastun czającej się gdzieś w oddali britpopowej ofensywy. Zresztą Pulp są wciąż obecni w notowaniu, może jeszcze im się uda? ;) Nie raz w życiu czułem się jak Jarvis Cocker w tym teledysku ;)

To oczywiście nie wszystkie warte uwagi przeboje i przeboiki, które udało mi się latem zmieścić w tych 45 pozycjach. O niektórych będzie jeszcze okazja powiedzieć więcej, wcześniej jednak przeniesiemy się w czasy o wiele bardziej współczesne...

Top Retro notowanie 7 18.06. 2012

Pop & Wave

1(2) 7 The Human League - Heart Like a Wheel
2(3) 2 OMD - Pandora's Box
3(4) 5 Gazebo - Masterpiece


4(8) 6 Icehouse - Great Southern Land
5(1) 7 Real Life - Catch Me I'm Falling
6(6) 3 The Adventures - Broken Land
7(5) 2 Duran Duran - The Wild Boys
8(N) Ivan - Fotonovela (Baila, 1985)
9(10) 2 ABC - Poison Arrow
10(N) Voice Of The Beehive - Monsters and Angels (Honey Lingers, 1991)
11(14) 6 Animotion - I Engineer
12(7) 7 A-Ha - Manhattan Skyline
13(9) 7 Pet Shop Boys - Being Boring
14(15) 4 Marc Almond - Jacky
15(12) 3 Al Corley - Square Rooms

Dance

1(1) 5 Erasure A Little Respect
2(2) 5 Savage Don't Cry Tonight
3(3) 5 Ken Laszlo - Tonight
4(6) 5 Valerie Dore - The Night
5(8) 2 The Other Two - Tasty Fish
6(N) Miko Mission - The World Is You (singiel z 1984)
7(10) 2 Average White Band - Let's Go Round Again
8(9) 4 Scotch Take Me Up
9(11) 5 London Boys - Requiem
10(4) 7 Kon Kan - I Beg Your Pardon
11(N) Alan Ross - Valentino Mon Amour (singiel z 1985)
12(5) 7 The KLF - Kylie Said to Jason
13(7) 5 Underworld - Born Slippy.NUXX
14(14) 4 Magazine 60 - Pancho Villa
15(13) 3 Joe Smooth - Promised Land

Rock

1(3) 5 The Icicle Works - Birds Fly (Whisper To A Scream)
2(1) 5 The Lotus Eaters - The First Picture of You
3(4) 3 The Psychedelic Furs - Heaven
4(5) 4 The Sisters of Mercy - Lucretia, My Reflection
5(2) 4 The Police - King of Pain
6(7) 5 The Mission - Butterfly On A Wheel
7(N) Blue Zoo - Somewhere In The World There's A Cowboy Smiling (singiel z 1983)
8(12) 2 Pulp - Disco 2000
9(N) It Bites - Calling All the Heroes (The Big Lad In The Windmill, 1986)
10(13) 2 Europe - Cherokee
11(6) 7 New Order - Regret
12(10) 4 The Church - Under the Milky Way
13(8) 6 The Cars - Strap Me In
14(9) 5 The Outfield - Your Love
15(11) 5 The Smashing Pumpkins - Disarm

Na razie podziękowałem:
A Flock Of Seagulls - Wishing (If I Had A Photograph Of You) (z 11 P, 6 razy, max 5)
Tears For Fears - Break It Down Again (z 13 P, 6 razy, max 5)
Cetu Javu - Have in Mind (z 14 D, 5 razy, max 6)
Anything Box - Living in Oblivion (z 15 D, 4 razy, max 9)
Big Country - In a Big Country (z 14 R, 4 razy, max 9)
Lady Pank - Rysunkowa postać (z 15 R, 5 razy, max 2)

Top Retro notowanie 8 25.06. 2012

Pop & Wave

1(2) 3 OMD - Pandora's Box

2(4) 7 Icehouse - Great Southern Land
3(3) 6 Gazebo - Masterpiece
4(6) 4 The Adventures - Broken Land
5(7) 3 Duran Duran - The Wild Boys
6(8) 2 Ivan - Fotonovela
7(1) 8 The Human League - Heart Like a Wheel
9(9) 3 ABC - Poison Arrow
8(10) 2 Voice Of The Beehive - Monsters and Angels
10(11) 7 Animotion - I Engineer
11(5) 8 Real Life - Catch Me I'm Falling
12(N) Corey Hart - Sunglasses at Night (First Offense, 1983)
13(N) Holly Johnson - Heaven's Here (Blast, 1989)

14(14) 5 Marc Almond - Jacky
15(N) Sonia - Listen to Your Heart (Everybody Knows, 1990)

Dance

1(2) 6 Savage - Don't Cry Tonight
2(3) 6 Ken Laszlo - Tonight
3(4) 6 Valerie Dore - The Night
4(6) 2 Miko Mission - The World Is You
5(5) 3 The Other Two - Tasty Fish
6(7) 3 Average White Band - Let's Go Round Again
7(1) 6 Erasure - A Little Respect
8(N) Den Harrow - Bad Boy (Overpower, 1985)
9(11) Alan Ross - Valentino Mon Amour
10(N) Sparks - Now That I Own the BBC (Gratuitous Sax & Senseless Violins, 1994)
11(8) 5 Scotch - Take Me Up
12(N) The KLF - What Time Is Love? (White Room, 1991)
13(9) 6 London Boys - Requiem
14(10) 8 Kon Kan - I Beg Your Pardon
15(13) 6 Underworld - Born Slippy.NUXX

Rock

1(3) 4 The Psychedelic Furs - Heaven

2(6) 6 The Mission - Butterfly On A Wheel

3(7) 2 Blue Zoo - Somewhere In The World There's A Cowboy Smiling
4(9) 2 It Bites - Calling All the Heroes
5(8) 3 Pulp - Disco 20001
6(1) 6 The Icicle Works - Birds Fly (Whisper To A Scream)
7(2) 6 The Lotus Eaters - The First Picture of You
8(10) 3 Europe - Cherokee
9(4) 5 The Sisters of Mercy - Lucretia, My Reflection
10(5) 5 The Police - King of Pain
11(N) The Smashing Pumpkins - Tonight, Tonight (Mellon Collie And The Infinite Sadness, 1995)
12(N) Then Jerico ‎– The Big Area (The Big Area, 1989)

13(N) Survivor - I Can't Hold Back (Vital Sings, 1984)
14(11) 8 New Order - Regret
15(12) 5 The Church - Under the Milky Way

Na razie podziękowałem:
A-Ha - Manhattan Skyline (z 12 P, 7 razy, max 1)
Pet Shop Boys - Being Boring (z 13 P, 7 razy, max 1)
Al Corley - Square Rooms (z 15 P, 3 razy, max 12)
The KLF - Kylie Said to Jason (z 12 D, 7 razy, max 1)
Magazine 60 - Pancho Villa (z 14 D, 4 razy, max 12)
Joe Smooth - Promised Land (z 15 D, 3 razy, max 13)
The Cars - Strap Me In (z 13 R, 6 razy, max 3)
The Outfield - Your Love (z 14 R, 5 razy, max 8)
The Smashing Pumpkins - Disarm (z 15 R, 5 razy, max 5) 

Top Retro notowanie 9 08.07. 2012

Pop & Wave

1(2) 8 Icehouse - Great Southern Land

2(5) 4 Duran Duran - The Wild Boys

3(1) 4 OMD - Pandora's Box
4(6) 3 Ivan - Fotonovela
5(4) 5 The Adventures - Broken Land
6(9) 4 ABC - Poison Arrow
7(8) 3 Voice Of The Beehive - Monsters and Angels
8(10) 8 Animotion - I Engineer
9(N) Robert Palmer - Know By Know (Honey, 1994)
10(3) 7 Gazebo - Masterpiece
11(12) 2 Corey Hart - Sunglasses at Night
12(N) A-Ha - I've Been Losing You (Scoundrel Days, 1986)
13(7) 9 The Human League - Heart Like a Wheel
14(N) Pet Shop Boys - Jealousy (Behaviour, 1990)
15(13) 2 Holly Johnson - Heaven's Here

Dance

1(2) 7 Ken Laszlo - Tonight
2(3) 7 Valerie Dore - The Night
3(4) 3 Miko Mission - The World Is You
4(5) 4 The Other Two - Tasty Fish
5(6) 4 Average White Band - Let's Go Round Again
6(8) 2 Den Harrow - Bad Boy
7(1) 7 Savage - Don't Cry Tonight
8(9) 2 Alan Ross - Valentino Mon Amour
9(10) 2 Sparks - Now That I Own the BBC
10(12) 2 The KLF - What Time Is Love?
11(7) 7 Erasure - A Little Respect
12(N) New Order - Bizarre Love Triangle (Brotherhood, 1986)
13(15) 7 Underworld - Born Slippy.NUXX
14(N) Trans-X - Living on Video (Message on the Radio, 1983)
15(11) 6 Scotch - Take Me Up

Rock

1(3) 3 Blue Zoo - Somewhere In The World There's A Cowboy Smiling

2(5) 4 Pulp - Disco 2000

3(4) 3 It Bites - Calling All the Heroes

4(1) 5 The Psychedelic Furs - Heaven
5(2) 7 The Mission - Butterfly On A Wheel
6(8) 4 Europe - Cherokee
7(N) Don Henley - Boys of Summer (Building The Perfect Beast, 1984)
8(11) 2 The Smashing Pumpkins - Tonight, Tonight
9(12) 2 Then Jerico ‎– The Big Area
10(N) Manic Street Preachers - Motorcycle Emptiness (Generation Terrorists, 1992)
11(N) Pink Floyd - Learning to Fly (A Momentary Lapse Of Reason, 1987)

12(6) 7 The Icicle Works - Birds Fly (Whisper To A Scream)
13(7) 7 The Lotus Eaters - The First Picture of You
14(9) 6 The Sisters of Mercy - Lucretia, My Reflection
15(10) 6 The Police - King of Pain

Na razie podziękowałem:
Real Life - Catch Me I'm Falling (z 11 P, 8 razy, max 1)
Marc Almond - Jacky (z 14 P, 5 razy, max 11)
Sonia - Listen to Your Heart (z 15 P, 1 raz)
London Boys - Requiem (z 13 D, 6 razy, max 9)
Kon Kan - I Beg Your Pardon (z 14 D, 8 razy, max 1)
Survivor - I Can't Hold Back (z 13 R, 1 raz)
New Order - Regret (z 14 R, 8 razy, max 1)
The Church - Under the Milky Way (z 15 R, 5 razy, max 9)

Top Retro notowanie 10 27.07. 2012

Pop & Wave

1(3) 5 OMD - Pandora's Box
2(4) 4 Ivan - Fotonovela
3(5) 6 The Adventures - Broken Land
4(7) 4 Voice Of The Beehive - Monsters and Angels
5(8) 9 Animotion - I Engineer
6(1) 9 Icehouse - Great Southern Land
7(9) 2 Robert Palmer - Know By Know
8(11) 3 Corey Hart - Sunglasses at Night
9(2) 5 Duran Duran - The Wild Boys
10(12) 2 A-Ha - I've Been Losing You
11(6) 5 ABC - Poison Arrow
12(14) 2 Pet Shop Boys - Jealousy
13(N) Johnny Hates Jazz - I Don't Wanna Be a Hero (Turn Back the Clock, 1988)
14(P) Sonia - Listen to Your Heart

15(10) 8 Gazebo - Masterpiece

Dance

1(2) 8 Valerie Dore - The Night

2(3) 4 Miko Mission - The World Is You

3(4) 5 The Other Two - Tasty Fish

4(5) 5 Average White Band - Let's Go Round Again
5(6) 3 Den Harrow - Bad Boy
6(9) 3 Sparks - Now That I Own the BBC
7(10) 3 The KLF - What Time Is Love?
8(1) 8 Ken Laszlo - Tonight
9(9) 3 Alan Ross - Valentino Mon Amour
10(12) 2 New Order - Bizarre Love Triangle
11(7) 8 Savage - Don't Cry Tonight
12(14) 2 Trans-X - Living on Video
13(N) Electronic - Disappointed (singiel z 1992)
14(N) The Twins - Ballet Dancer (A Wild Romance, 1983)

15(11) 8 Erasure - A Little Respect

Rock

1(1) 4 Blue Zoo - Somewhere In The World There's A Cowboy Smiling
2(2) 5 Pulp - Disco 2000
3(3) 4 It Bites - Calling All the Heroes
4(7) 2 Don Henley - Boys of Summer
5(8) 3 The Smashing Pumpkins - Tonight, Tonight
6(9) 3 Then Jerico ‎– The Big Area
7(10) 2 Manic Street Preachers - Motorcycle Emptiness
8(11) 2 Pink Floyd - Learning to Fly
9(4) 6 The Psychedelic Furs - Heaven
10(N) Morrissey - Everyday Is Like Sunday (Viva Hate, 1988)
11(5) 8 The Mission - Butterfly On A Wheel
12(6) 5 Europe - Cherokee
13(P) Survivor - I Can't Hold Back
14(12) 8 The Icicle Works - Birds Fly (Whisper To A Scream)
15(13) 8 The Lotus Eaters - The First Picture of You

Na razie podziękowałem:
The Human League - Heart Like a Wheel (z 13 P, 9 razy, max 1)
Holly Johnson - Heaven's Here (z 15 P, 2 razy, max 13)
Underworld - Born Slippy.NUXX (z 13 D, 7 razy, max 2)
Scotch - Take Me Up (z 15 D, 6 razy, max 8)
The Sisters of Mercy - Lucretia, My Reflection (z 14 R, 6 razy, max 4)
The Police - King of Pain (z 15 R, 6 razy, max 1) 

No comments:

Post a Comment