Thursday, October 11, 2012

Top New, odc. 18-21, czyli the best of (club) charts

Tak, wiem, że obiecałem Wam tekst o Pet Shop Boys (a tak poza tym nie był to mój jedyny pomysł na monografię...), ale kiedy zauważyłem, że w opisach listy doszedłem dopiero do początku sierpnia, lekko się przeraziłem. Szczególnie, że od przyszłego poniedziałku wracam do regularnej pracy zawodowej, więc zapas czasu na prowadzenie bloga pewnie skurczy się do minimum. Chociaż... ponoć chcieć to móc ;)

Jak na ironię, ostatnio urwaliśmy w momencie, kiedy również wydawało mi się, że powinienem znacznie ograniczyć aktywność na forach muzycznych. Napisałem nawet krótkie oświadczenie na mycharts.pl, że mogę bardzo nieregularnie reagować na komentarze. Na razie niewiele z tego wyszło, zresztą prawdopodobnie niedługo będę miał okazję bawić się razem z kilkoma moimi najbardziej wytrwałymi obserwatorami, więc wszystko pozostaje w normie. Liczba okazji do pogawędek o muzyce zresztą tylko wzrosła, ponieważ dołączyłem do opisywanej już przeze mnie zabawy w Club Chart (w momencie załamania straciłem wiarę w przyjęcie do grona elektorów, odpowiedź od moderatora znacznie podniosła mnie na duchu).

Bohaterowie:
Spośród wykonawców promowanych na [mademyear] na szczycie w 19 notowaniu zameldował się australijski indie rockowy zespół Fairchild Republic, który kilka tygodni temu wydał debiutancką płytę Wish Upon a Paper Crane. Z perspektywy czasu melancholijny głos często paradującego z indiańskimi piórami na głowie Adama Lyonsa wydaje się nieco męczący, jednak nie można im odmówić wybitnego talentu do pisania wpadających w ucho motywów. Do moich ulubionych wykonawców w tym okresie należeli także Yung Life - odnowiciele indie lat 80. podobnie jak The Foxglove Hunt z dość nietypowego miejsca, bo z Knoxville w stanie Tennessee. Do góry systematycznie piął się znany Wam już "chillwave'owy boysband" z Brooklynu - Lemonade (spoiler: jako pierwszy i już prawie pewne, że jedyny wykonawca w tym roku dotarli do 1 miejsca z dwoma różnymi utworami), a pod koniec omawianego okresu do gry o najwyższą stawkę weszli mroczni bracia The Sound of Arrows (i ich walijskiego rodaka Bright Light Bright Light) - Man Without Country.

Dopiero w związku z Coke Live Festival zapoznałem się z jednymi z ulubieńców Anki K. - Fair Weather Friends. I...wpadłem. Z polskiej sceny electro do niedawna kojarzyłem głównie Novikę, Kamp!, Rebekę, Last Blush i Rubber Dots, a jak się okazuje, w Czeladzi pojawiła się bardzo interesująca kapela. Jak na razie większość melomanów podśmiewa się z "Caleba Followilla śpiewającego disco" (mi nie wiem czemu od razu przypomniał się Bronski Beat), ale Radio Roxy katuje słuchaczy Fortune Player i bardzo słusznie, bo to nie tylko chwytliwa melodia, ale też - co nie tak oczywiste - ciekawie się rozwija. Do teledysku też się przyłożyli. Oby nie trzeba było czekać na ich longplay tak długo, jak w przypadku Kamp! ;) Był to relatywnie dość "polski" okres historii listy - także dzięki dość przypadkowej rekomendacji-nierekomendacji Muzykoblogera dotyczącej Oli Bieńkowskiej, pierwszej polskiej absolwentki szkoły muzycznej założonej w Liverpoolu przez Paula McCartneya, która po latach występów w musicalach, oratoriach i hołdach dla Pink Floyd spróbowała swoich sił w klimatach zmysłowego retro popu i na przynajmniej kilku młodych fanach list zrobiło to spore wrażenie ;) (czy uwierzycie, że ona śpiewała chórki u Ellie? Ten dziki kapitalizm... Zresztą czy ktoś w ogóle pamięta o jakiejś Ellie poza Goulding?)

Bardziej nostalgiczne oblicze muzyki syntezatorowej godnie reprezentował znany już od kilku lat w kręgu maniaków 80s brytyjski band Mirrors (na Club Chart wciąż wysoko!). Już na początku września Hourglass prześcignął brzmiący bardziej hedonistycznie singiel projektu Lovelife, w której udziela się były członek "Luster" Ally Young, mimo że w zasadzie jest to nowa odsłona znacznie bardziej rockowej formacji Viva Brother (gościli nawet na okładce "NME"). Radosnych wakacyjnych brzmień dostarczała mi też "fosteropodobna" grupa o enigmatycznej nazwie Beat Club, której rola na liście znacznie wzrosła w kolejnych miesiącach. O czasach świetności jangle popu przypominało nowe "dziecko" gitarzysty The Mighty Lemon Drops Davida Newtona - adekwatnie ochrzczone Thee Mighty Angels. Utwór In Love and War szalał na liście przebojów cenionego przeze mnie bloga Indietector, jednak może nie zwróciłbym na niego należnej uwagi, gdyby wspominany już przeze mnie kilkakrotnie Mavoy nie zaproponował w Miastowizji Paint the Town - niestety bez większego efektu :(

Do moich źródeł inspiracji latem doszła Prywatna Lista Przebojów nomen-omen Listoholika. Ów łodzianin to fan przede wszystkim dość zakręconych, często mrocznych brzmień (o kilku jemu podobnych pewnie będzie okazja jeszcze wspomnieć), jednak udało mi się u niego wyłowić kilka utworów w moim guście. M.in. zwrócił moją uwagę na epkę lubianego przez mnie "alternatywnego Roxette", czyli Duńczyków z The Raveonettes (jak pewnie już wiecie, od tego czasu zdążyli też wypuścić pełnokrwisty album Observations). Obecność na jego liście przechyliła także szalę w kwestii podsłuchanych przeze mnie u Jorge Tomasa Two Wounded Birds z angielskiego Kentu. Sam główny zainteresowany słusznie dziwił się, dlaczego zacząłem promocję tych "gotyckich Beach Boys" od dośc przypadkowego (ale dobrego!) kawałka zamiast od aktualnego singla (wszedł we wrześniu), ale co się stało, to się nie odstanie ;) W podobnych klimatacj pojawili się też u mnie kolejni Australijczycy z Sures.

Długo walczyłem ze skrupułami, jednak ostatecznie widząc tę pozycję u innych (poza Listoholikiem) forumowiczów postanowiłem również dać upust swojemu zauroczeniu utworem z solowej epki The Hunter Kelego. Devotion na moją syntetyczną duszę podziałało bardziej niż wszystkie utwory Bloc Party razem wzięte poza Flux i może The Prayer. Zresztą czy przy takim stężeniu emocji godzi się mówić o syntetyce? Lato było też dla mnie okresem czekania na nowy krążek kanadyjskiej indie ekipy Stars. Poznałem ich w dość kuriozalnych okolicznościach - dzięki remiksowi w wykonaniu Blank & Jones, który przypadkowo znalazł się w moim telefonie, jednak od razu wyczułem w nich spory potencjał. Mimo, że nie jest to folk czy dream pop, The North może wydawać się przypadkowemu słuchaczowi flegmatyczny, jednak dwa utwory obecne w notowaniach zaspokoiły mój apetyt. Nie mogłem zdecydować się na który postawić, dlatego pobiłem rekord w kategorii "najdłuższa wizytówka pozycji na liście" ;) (wydawałoby się, że rywalizacja Stars ze Stars to już sporo, ale już po kilku tygodniach zrobiło się jeszcze zabawniej)

Połowiczny sukces: (w tej samej kategorii powinni pojawić się tydzień temu Blur i Purity Ring, ale czasami dobre pomysły pojawiają się zbyt późno)
Mocno się na ten temat spierałem z wymienionym we wpisie o Jessie Ware menim, jednak nadal obstawiam przy swojej tezie. Nie uważam, żeby Ultravox i Saint Etienne byli na mojej liście niedocenieni. Ekipie Midge'a Ure'a za drugim podejściem udało się wejść do pierwszej dziesiątki, zaś weterani brytyjskich parkietów poprawili wynik Tonight i jako jedni z pierwszych umieścili dwa single w moim Top 10. A że akurat w ich wypadku maksymalna lokata dała więcej powodów do radości niż staż... Wpuszczając ich na listę chciałem przede wszystkim dać do zrozumienia, że mogą być to kandydaci do czołowych miejsc w podsumowaniu roku w kategorii albumów...

Epizody:
Idąc tym tropem przypomniałem sobie i innym o Chromatics i Bear In Heaven. A propos albumów: dobrym pomysłem okazało się zaznajomienie z bestsellerowym My Head Is An Animal Of Monsters and Men. Okazało się, że większość umieszczonych tam piosenek brzmi o niebo mniej knajpianie, niż Little Talks, dość często przypominając dokonania Snow Patrol (pewnie dlatego, że są z Islandii - puchar za suchar się należy!). Wypatrzeni na Wędrownej Liście Przebojów The Milk z Essexu w swoich utworach zdają się śpiewać z Mickiem Hucknallem "money's too tight to mension", jakbyśmy dalej żyli w epoce Margaret Thatcher. Dość mocno zdziwiłem się, zauważywszy pewnego dnia, że lubiany przeze mnie utwór ukraińskiego zespołu The Maneken pochodzi jak najbardziej z tego roku, więc również wrzuciłem ich na listę. Co więcej, przekonałem do ich talentu Tommy'ego z Indietectora i ...chyba nikogo więcej ;)

A że przed chwilę oglądałem jak najbardziej synth-popowe i działające na zmysły wideo (choć rosyjskie, nie ukraińskie), muszę dojść do siebie, więc o innych wymienionych niżej cudeńkach napisze przy innej okazji ;)

notowanie 18 16.08.2012

1 3 7 1 Mirrors - Hourglass

2 4 6 2 Ola Bieńkowska - Diggin'

3 6 6 3 Fairchild Republic - Stay Young

4 1 6 1 Knives At Noon - Handshake of the Heartache
5 5 6 5 Kyte - Scratches
6 2 8 1 The Foxglove Hunt - The Time Redeem
7 N 1 7 Ultravox - Live
8 10 4 6 Lemonade - Softkiss
9 N 1 9 Saint Etienne - When I Was Seventeen
10 14 5 10 Yung Life - Isn't This

11 15 2 11 David Newton & Thee Mighty Angels - In Love and War
12 19 5 12 The Raveonettes - Into The Night
13 20 4 13 Two Wounded Birds - To Be Young
14 16 6 14 Born Blonde - I Just Wanna Be
15 17 4 15 Purity Ring - Fineshrine
16 18 2 16 Kari Amirian - Jump Into My Heart and Stay
17 24 3 17 Stars - Theory of Relativity/Hold on When You Get Love and Let Go When you Give It
18 N 18 1 Man Without Country - Ebb and Flow
19 23 4 19 The Electric Moniker - Going to Paris
20 8 6 1 Jessie Ware - Wildest Moments

21 13 5 13 Blur Under the Westway
22 7 7 3 Patterns - Blood
23 9 7 9 Beach House - Lazuli
24 28 3 24 Sures - Stars
25 31 2 Lovelife - Me after You
26 34 3 26 Future Islands - Cotton Flower
27 36 3 27 Jess Mills - For My Sins
28 37 2 28 Porcelain Raft - The Way In
29 38 3 29 Neo Retros - Sun Shines On
30 39 3 30 Beat Club - Something Better

31 N 1 The New Division - Munich
32 11 8 2 Lana Del Rey - National Anthem
33 12 8 6 Hot Chip - Let Me Be Him
34 42 4 34 Lemar - Invincible
35 43 3 The Storm - Raver
36 21 8 1 Uniqplan - This Makes Sense
37 44 2 37 Swiss Lips - U Got the Power
38 41 2 37 The Pierces - It Will Not Be Forgotten
39 22 8 6 Twin Shadow - Five Seconds
40 29 3 29 Momofoko - We Know

41 27 4 41 Brighton - Colourize
42 46 3 42 Urban Cone - Kings and Queens
43 50 2 43 Tatiana i Dawid Podsiadło - Tu i teraz
44 N 1 44 Infadels - Jupiter 5
45 N 1 45 The 1975 - The City

46 32 5 25 The View - How Long
47 26 8 1 Imagine Dragons - It's Time
48 30 8 2 Feeder - Borders
49 25 3 24 Catcall - The World Is Ours
50 33 4 28 Santigold - The Keepers

Dziękujemy:
Sam Sparro - I Wish I Never Met You (z 35, 7 tyg., max 12)
Scissor Sisters - Somewhere (z 40, 6 tyg., max 7)
Sleigh Bells - End of the Line (z 45, 7 tyg., max 18)
The Black Keys - Dead and Gone (z 47, 4 tyg., max 25)
Cub Scouts - Do You Hear (z 48, 7 tyg., max 8)
Lipstik Lipsing - Early Express (z 49, 7 tyg., max 8)

notowanie 19 21.08.2012

1 3 7 1 Fairchild Republic - Stay Young
2 N 1 2 Kele - Devotion

3 2 7 2 Ola Bieńkowska - Diggin'
4 N 4 1 Fair Weather Friends - Fortune Player

5 10 6 5 Yung Life - Isn't This

6 8 6 6 Lemonade - Softkiss
7 1 8 1 Mirrors - Hourglass
8 11 3 9 David Newton & Thee Mighty Angels - In Love and War
9 12 6 9 The Raveonettes - Into The Night
10 13 5 10 Two Wounded Birds - To Be Young

11 17 4 11 Stars - Theory of Relativity/Hold on When You Get Love and Let Go When you Give It
12 18 2 18 Man Without Country - Ebb and Flow
13 4 7 1 Knives At Noon - Handshake of the Heartache
14 9 2 9 Saint Etienne - When I Was Seventeen
15 6 9 1 The Foxglove Hunt - The Time Redeem
16 24 4 24 Sures - Stars
17 25 3 17 Lovelife - Me after You
18 7 2 7 Ultravox - Live
19 26 4 19 Future Islands - Cotton Flower
20 27 4 20 Jess Mills - For My Sins

21 28 2 21 Porcelain Raft - The Way In
22 29 4 22 Neo Retros - Sun Shines On
23 30 4 23 Beat Club - Something Better
24 31 2 24 The New Division - Munich
25 20 7 1 Jessie Ware - Wildest Moments
26 15 5 15 Purity Ring - Fineshrine
27 5 7 5 Kyte - Scratches
28 34 5 28 Lemar - Invincible
29 40 4 29 Momofoko - We Know
30 N 1 30 Gold Fields - Treehouse

31 37 3 31 Swiss Lips - U Got the Power
32 35 4 32 The Storm - Raver
33 N 1 33 Chromatics - Kill for Love
34 41 5 27 Brighton - Colourize
35 22 8 3 Patterns - Blood
36 N 1 36 Bear in Heaven - Sinful Nature
37 44 2 37 Infadels - Jupiter 5
38 45 2 38 The 1975 - The City
39 16 3 16 Kari Amirian - Jump Into My Heart and Stay
40 14 7 14 Born Blonde - I Just Wanna Be

41 N 1 41 California Wives - Marianne
42 21 6 13 Blur - Under the Westway
43 38 3 38 The Pierces - It Will Not Be Forgotten
44 23 8 9 Beach House - Lazuli
45 19 5 19 The Electric Moniker - Going to Paris
46 N 1 46 The Killers - Runaways
47 31 9 2 Lana Del Rey - National Anthem
48 N 1 48 The Milk - Chip the Kids
49 33 9 6 Hot Chip - Let Me Be Him
49 46 6 49 The View - How Long
50 42 4 42 Urban Cone - Kings and Queens
50 43 3 43 Tatiana i Dawid Podsiadło - Tu i teraz

Dziękujemy:
Uniqplan - This Makes Sense
Twin Shadow - Five Seconds
Imagine Dragons - It's Time
Feeder - Borders
Catcall - The World Is Ours
Santigold - The Keepers

notowanie 20 28.08.2012

1 2 2 1 Kele - Devotion
2 4 2 2 Fair Weather Friends - Fortune Player
3 1 8 1 Fairchild Republic - Stay Young
4 6 7 4 Lemonade - Softkiss
5 3 8 2 Ola Bieńkowska - Diggin'
6 8 4 6 David Newton & Thee Mighty Angels - In Love and War

7 9 7 7 The Raveonettes - Into The Night
8 10 6 8 Two Wounded Birds - To Be Young
9 12 3 9 Man Without Country - Ebb and Flow
10 11 5 10 Stars - Hold on When You Get Love and Let Go When You Give It

11 14 3 11 Saint Etienne - When I Was Seventeen
12 16 5 12 Sures - Stars
13 15 4 13 Lovelife - Me after You
14 23 5 14 Beat Club - Something Better
15 18 3 7 Ultravox - Live
16 21 3 16 Porcelain Raft - The Way In
17 24 3 17 The New Division - Munich
18 20 5 18 Jess Mills - For My Sins
19 19 5 19 Future Islands - Cotton Flower
20 7 9 1 Mirrors - Hourglass

21 29 5 21 Momofoko - We Know
22 22 5 22 Neo Retros - Sun Shines On
23 5 7 5 Yung Life - Isn't This
24 30 2 24 Gold Fields - Treehouse
25 38 3 25 The 1975 - The City
26 13 8 1 Knives At Noon - Handshake of the Heartache
27 31 4 27 Swiss Lips - U Got the Power
28 33 2 28 Chromatics - Kill for Love
29 15 10 1 The Foxglove Hunt - The Time Redeem
30 37 3 30 Infadels - Jupiter 5
31 36 2 31 Bear in Heaven - Sinful Nature
32 25 8 1 Jessie Ware - Wildest Moments
33 N 1 33 Two Wounded Birds - If Only We Remain
34 41 2 34 California Wives - Marianne
35 N 1 35 Visitor - Coming Home
36 28 6 28 Lemar - Invincible
37 46 2 37 The Killers - Runaways
38 N 1 38 Computers Want Me Dead - Little Steps
39 32 5 32 The Storm - Raver
40 26 6 15 Purity Ring - Fineshrine

41 48 2 41 The Milk - Chip the Kids
42 N 42 1 Visitors - Oxygen
43 43 4 38 The Pierces - It Will Not Be Forgotten
44 27 8 5 Kyte - Scratches
45 39 4 16 Kari Amirian - Jump Into My Heart and Stay
46 N 46 1 The Maneken - Safe Connection
47 N 47 1 Pet Shop Boys - Winner
48 N 48 1 Mumford & Sons - I Will Wait
48 N 49 1 Of Monsters & Men - Dirty Paws

49 34 6 27 Brighton - Colourize
49 35 9 3 Patterns - Blood
50 42 7 13 Blur - Under the Westway

Dziękujemy:
Born Blonde - I Just Wanna Be
Beach House - Lazuli
The Electric Moniker - Going to Paris
Lana Del Rey - National Anthem
Hot Chip - Let Me Be Him
The View - How Long
Urban Cone - Kings and Queens
Tatiana i Dawid Podsiadło - Tu i teraz

notowanie 21 04.09.2012

1 2 5 1 Fair Weather Friends - Fortune Player
2 4 8 2 Lemonade - Softkiss
3 1 3 1 Kele - Devotion
4 9 4 4 Man Without Country - Ebb and Flow
5 3 9 1 Fairchild Republic - Stay Young
6 10 6 6 Stars - Hold on When You Get Love and Let Go When You Give It

7 14 6 7 Beat Club - Something Better
8 13 5 8 Lovelife - Me after You
9 12 6 9 Sures - Stars
10 5 9 2 Ola Bieńkowska - Diggin'

11 16 4 11 Porcelain Raft - The Way In
12 17 4 12 The New Division - Munich
13 6 5 6 David Newton & Thee Mighty Angels - In Love and War
14 19 6 14 Future Islands - Cotton Flower
15 7 8 7 The Raveonettes - Into The Night
16 18 6 16 Jess Mills - For My Sins
17 22 6 17 Neo Retros - Sun Shines On
18 8 7 8 Two Wounded Birds - To Be Young
18 11 4 11 Saint Etienne - When I Was Seventeen
19 25 4 19 The 1975 - The City
20 15 4 7 Ultravox - Live

21 30 4 21 Infadels - Jupiter 5
22 24 3 22 Gold Fields - Treehouse
23 33 2 23 Two Wounded Birds - If Only We Remain
24 28 3 24 Chromatics - Kill for Love
25 31 3 25 Bear in Heaven - Sinful Nature
26 34 3 26 California Wives - Marianne
27 37 3 27 The Killers - Runaways
28 35 2 35 Visitor - Coming Home
29 N 29 1 Markus Krunegård - Korallreven & Vintergatan

30 42 2 30 Visitors - Oxygen
31 N 1 31 Two Door Cinema Club - Sleep Alone
32 38 2 32 Computers Want Me Dead - Little Steps
33 21 6 21 Momofoko - We Know
34 39 6 32 The Storm - Raver
35 41 3 35 The Milk - Chip the Kids
36 20 10 1 Mirrors - Hourglass
37 N 1 37 The Raveonettes - She Owns the Streets
38 46 2 38 The Maneken - Safe Connection
39 26 9 1 Knives At Noon - Handshake of the Heartache
40 47 2 40 Pet Shop Boys - Winner

41 32 9 1 Jessie Ware - Wildest Moments
42 N 1 42 Rudimental feat. John Newman - Feel the Love
43 48 2 43 Of Monsters & Men - Dirty Paws
44 N 1 44 Garbage - Battle in Me
45 29 11 1 The Foxglove Hunt - The Time Redeem
46 48 2 46 Mumford & Sons - I Will Wait
46 23 8 5 Yung Life - Isn't This
47 27 5 27 Swiss Lips - U Got the Power
47 N 1 47 The Vestals - Perfect Pain
48 43 5 38 The Pierces - It Will Not Be Forgotten
49 36 7 28 Lemar - Invincible
50 45 5 16 Kari Amirian - Jump Into My Heart and Stay

Dziękujemy:
Purity Ring - Fineshrine
Kyte - Scratches
Brighton - Colourize
Patterns - Blood
Blur - Under the Westway  

No comments:

Post a Comment