Sunday, May 4, 2014

Wielka Brytania - złoto, srebro, platyna #13 (08.11. 2013)


aktualności

Jak to bywa w hip-hopie, zapowiedzi gwiazd o odejściu na emeryturę nie osłabiają apetytu fanów na ich nowe dokonania, szczególnie jeśli to wykonawca o profilu Eminema. Albumowi The Marshall Matters LP 2 wystarczyły tylko trzy dni, aby osiągnąć srebrny status.

Po kilku singlowych przebojach, John Newman zaznaczył również swoją obecność na "froncie" płyt długogrających. 8 XI jego debiut pt. Tribute pokrył się srebrem.

Tydzień bez certyfikatu dla Miley Cyrus tygodniem straconym :) Tym razem nadeszła pora na srebrną płytę za krążek Bangerz.

Wbrew pozorom, Brytyjczycy pozostają zazwyczaj wierni swoim singer-songwriterom nawet przez dekadę i wciąż chcą słuchać np. Jamesa Blunta. Srebrna płyta za Moon Landing rozpoczęła bodaj trzecie pasmo sporych sukcesów byłego oficera Jej Królewskiej Mości.

Wśród muzyków, którzy pomogli sobie w promocji pojawiając się na ścieżce dźwiękowej do Wielkiego Gatsby'ego, był Will.I.Am. Niestety mimo, że nominalnie soundtrack promował pomnikowy utwór Lany Del Rey Young and Beautiful, tylko popis wesołka z Black Eyed Peas osiągnął na razie złoty status na Wyspach (3 miejsce na UK Charts latem).

Trwa dobra passa deep house'u. Singiel Bena Pearce'a What I Might Do (7 miejsce na liście) osiągnął status srebrnego. Większym zaskoczeniem jest takie samo wyróżnienie dla francuskiego projektu M83. Utwór Midnight City na początku 2012 r. dotarł tylko do 34 pozycji notowań i spędził w top 75 zaledwie 9 tygodni. Być pomoże pomógł mu długi staż w czołówce serialu Made in Chelsea :) Na pewno zasługuje na laury jako wzór dla wielu mniej doświadczonych wykonawców electro z nutą retro i przepustka swojego autora Anthony'ego Gonzalesa do lukratywnego świata soundtracków (Niepamięć, utwór do Niezgodnej).

archiwum

Patrząc na listę certyfikatów przyznanych The Smiths, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że byłoby ich więcej, gdyby muzycy odłożyli na bok niesnaski i reaktywowali grupę chociaż na jeden występ. Składanka The Sound Of (21 miejsce w 2008) to już ich piąta platynowa płyta, a ogółem trzynasta nagrodzona przez BPI, jednak Led Zeppelin lub The Stone Roses dzięki większej zdolności do kompromisu (lub - jak mówią nieżyczliwi - chciwości) mogą się pochwalić większym dorobkiem. Poprzednie platyny pionierów indie rocka z Manchesteru to: Hatful of Hollow (7 lokata w 1984 i najdłuższa staż w top 75 ze wszystkich krążków - 46 tygodni), The Queen Is Dead (2 latem 1986), Singles (5 w 1993) i The Very Best Of (30 w 2001) oraz DVD The Complete Picture z 1992. Numery jeden: Meat Is Murder (zima 1985) i Best (lato 1992) są wśród ich ośmiu złotych płyt. Widać więc, że Morrissey, Johnny Marr i spółka nie mogą narzekać na brak młodych fanów. Być może niedługo wywindują oni na poziom certyfikatu How Soon Is Now? lub There Is a Light That Never Goes Out...

Za to nie najlepiej ostatnio stoją akcje wszechobecnego w popowym i "czarnym" eterze w latach 2005-2008 Akona. Raper i wokalista o senegalskich korzeniach uzbierał w Wlk. Brytanii trzy platynowe albumy: Trouble (1 miejsce zimą 2005, 32 tygodnie w top 75), Konvicted (16 w 2006, ale dzięki licznym singlom 46 tygodni w top 75) i Freedom (6 w 2008, 45 tygodni w top 75). Umieścił na nich dwa złote single: Lonely (szczyt notowań wiosną 2005) i nagrodzony 8 XI Smack That z udającym wtedy emeryta :) Eminemem (taka sama pozycja jesienią 2006) oraz trzy srebrne: I Wanna Love You ze Snoop Doggiem (3 lokata w 2007), Right Now (6 w 2008) i Beautiful z Kardinal Offishal i Colbiem O'Donnisem (8 w 2008). Trochę dziwi brak w tym gronie popularnego także w Polsce Don't Matter (najniższy stopień podium wiosną 2007). Gościł także na platynowym Sexy Chick Davida Guetty, złotym Play Hard tego samego DJa oraz srebrnym The Sweet Escape Gwen Stefani.

rozmaitości

- zgodnie z nomen omen duchem czasu :) srebrna płyta dla składanki The Complete Halloween Party Album z czerwca 2011
- srebrna płyta: składanka 100 Hits: Driving Rock z listopada 2011


W następnym odcinku nie będzie Miley :), ale pojawi się wielu innych wykonawców o niewyparzonym języku (jeden nawet zachęca do jego używania w tytule swojego przeboju).

No comments:

Post a Comment