Saturday, May 3, 2014

Wielka Brytania - złoto, srebro, platyna #12 (01.11. 2013)


aktualności

- platynowy singiel dla Katy Perry za Roar. Unconditionally było niespodziewaną porażką (13 tygodni w top 75, ale tylko 25 miejsce), ale na tym promocja płyty Prism się nie skończyła...
- złota płyta dla London Grammar za dobrze sprzedające się tak wtedy, jak i obecnie If You Wait
- złota płyta dla Kodaline za In a Perfect World (3 miejsce latem, 37 tygodni w top 75) Debiut Irlandczyków właśnie wrócił do górnej połowy brytyjskiej listy, więc pewne szanse na platynę w tym roku są.
- ciąg dalszy serialu "jesień pod znakiem Miley Cyrus". Tym razem odnotujmy srebrny singiel za drugi numer jeden z Bangerz - Wrecking Ball.
- bohaterem drugiego półrocza był też Avicii, m.in. dzięki srebrnemu singlowi za klubowy przebój You Make Me (5 lokata na liście), w którym zaśpiewał szwedzki wokalista o syryjskich korzeniach Salem Al Fakir.

Fotel w jury programu The Voice, aktywność charytatywna i dobry kontakt z fanami wydawały się przepisem na stabilną karierę, jednak najwyraźniej Wyspiarze poczuli chwilowy przesyt muzyką Jessie J. Złota płyta za Alive (3 miejsce na UK Charts) i srebrny singiel za pochodzący z niej numer Wild z Big Seanem i Dizzee Rascalem (5 pozycja latem) to zawsze jakieś wzbogacenie statystyk, jednak te sukcesy dość blado przy poczwórnej platynie debiutanckiego longa Who You Are (od marca 2011 92 tygodnie w top 75, maksymalna pozycja 2). Aż trzy pochodzącego z niego single zyskały platynowy status: Do It Like Dude (2 lokata jeszcze w 2010), Price Tag z rapową partią B.O.B. (szczyt zimą 2011, 54 tygodnie w top 75) i Domino (pierwsze miejsce w końcówce 2011). Kolekcję uzupełniają cztery srebrne single: Who You Are (8 lokata), Nobody's Perfect (9) i Who's Laughing Now (16 - wszystkie w 2011) oraz wyprodukowane przez Davida Guettę Laserlight (5 pozycja na koniec 2012). Ciekawe, czy prędzej któryś z nich pokryje się złotem, czy na listę nagród BPI trafi Sexy Lady (ostatecznie - aż 3 miejsce ubiegłej jesieni)?

archiwum

Prince to niezaprzeczalna ikona lat 80. i jeden z wykonawców, którym w historii muzyki rozrywkowej najlepiej wychodziła (i nadal wychodzi) fuzja R&B z rockiem, jednak w Wlk. Brytanii nie notował tak szalonych osiągnięć, jak w USA. Dość powiedzieć, że dopiero ostatniej jesieni srebrny status osiągnął jego sztandarowy hit z nagminnie obcinaną w polskich stacjach radiowych końcówką - Purple Rain (8 miejsce jesienią 1984). Wcześniej taki sam sukces odniosły: When Doves Cry (4 lokata latem 1984), 1999 (2 w 1985 z Little Red Corvette jako drugą stroną A, powrót do pierwszej dziesiątki w roku...domyślcie się którym :), być może najekscentryczniejszy soundtrackowy hit wszech czasów - Batdance (2 miejsce w 1989) oraz jedyny numer 1 Księcia w Wlk. Brytanii, czyli Most Beautiful Girl in the World z 1994, czyli z czasów, kiedy podpisywał się charakterystycznym symbolem. Ostatnie koncerty na Wyspach i zapowiedzi nowej płyty wzmogły zainteresowanie dawnymi dziełami P.R. Nelsona, jednak przede wszystkim jego krążkami długogrającymi.

Kanadyjski The Band to przede wszystkim fenomen półkuli zachodniej. Do największych osiągnięć grupy należy akompaniowanie Bobowi Dylanowi i obecność na okładce prestiżowego magazynu "Time". Od 1 XI wiadomo, że najlepiej sprzedającym się albumem zespołu w Wlk. Brytanii (bo jedynym złotym) jest eponimiczna płyta z 1969 r. (25 miejsce w 1970 i 41 w 1997). Wcześniej otrzymali jedynie srebrny certyfikat za soundtrack do filmu Last Waltz z 1978 r., który zakończył działalność oryginalnego składu.

Po raz pierwszy w naszym cyklu pojawia się lubiana przez także polskich fanów indie amerykańska kapela The National. Na fali rosnącej popularności jej pierwszy album na brytyjskiej liście przebojów - Boxer (57 miejsce w 2007) uzyskał status srebrnego.

rozmaitości

złota płyta - składanka The 80s z sierpnia 2013
srebrna płyta - składanka Now That's What I Call Disco z września 2013W następnym odcinku m.in. zespół, który pokochałem jeszcze za nim się dowiedziałem, co dokładnie grają :D 

No comments:

Post a Comment