Sunday, March 30, 2014

Brytyjskie złote płyty #1 (16.08. 2013)


aktualności

Certyfikaty BPI z 16 sierpnia 2013 r. można najkrócej określić jako podsumowanie pierwszego półrocza 2013 r., choćby dlatego, że podwójnie platynowy status zdobyła obejmująca ten okres składanka Now That's What I Call Music! 85 (na trackliście m.in. Get Lucky, Blurred Lines, La la la, Let Her Go), Platynowym singlem stało się Waiting All Night Rudimentalu i Elli Eyre, które jak przystało na brytyjski wiosenny numer 1 powtórzyło osiągnięcie prawie o rok starszego Feel the Love (50 tyg. w top 75!) z wokalnym udziałem...

... Johna Newmana. Piosenkarz rodem z Settle w północnym Yorkshire (czyżby duet z Disclosure wisiał w powietrzu :) udzielał się również wraz z Alexem Clare na trzecim jak na razie scertyfikowanym singlu Rudimental - Not Giving In (srebro, mimo, że dotarł tylko do 14 miejsca na koniec 2012), a 16 VIII odbierał złoty singiel za swój pierwszy i (przynajmniej z punktu widzenia BPI) wciąż jedyny solowy przebój - Love Me Again

Powody do radości mieli także rozchwytywani Bastille. Ich na razie największy hit Pompei (numer 2 w marcu) stał się platynowym. Mimo, że to bardziej 'albumowy' zespół wypełniający lukę między Coldplay i Mumford & Sons a bardziej hipsterskimi składami, na tym ich singlowe sukcesy w 2013 miały się nie skończyć...

Złoty singiel otrzymała również amerykańska grupa Imagine Dragons za Radioactive. Piosenka ta pojawiła się na UK Charts w grudniu 2012 r., dotarła zaledwie do 13 miejsca, jednak pewnie pod wpływem swojej rekordowej długowieczności na rynku USA do marca 2014 r. przebywała w zestawieniu aż 55 tygodni. To drugi i na razie ostatni kontakt "Smoków" z BPI. Pamiętnego 22 lipca ich debiutancki album Night Visions, któremu w chwili pisania tego tekstu, "stuknął" akurat rok na brytyjskiej liście, pokrył się złotem. Biorąc pod uwagę jego napędzaną kolejnymi singlami (ostatnio Demons, które wyrównało wynik Radioactive) wciąż niesłabnącą popularność, platyna jest pewnie kwestią czasu. 

Dla porównania w USA Radioactive to już sześciokrotna platyna (z tym, że od 9 maja 2013 r. do certyfikatów liczą się również odsłuchy w serwisach streamingowych), niegdysiejszy numer jeden mojej prywatnej listy przebojów, która właśnie zmieniła nazwę, It's Time - platyna, a album - podwójna platyna (2 miliony sprzedanych egzemplarzy).

Właśnie platyną pokrył się 16 VIII obsypany komplementami krytyków, wyczekiwany przez sześć i pół roku album Justina Timberlake'a The 20/20 Experience (3 tyg. na szczycie wiosną 2013). To niewiele w porównaniu z sześciokrotną platyną Justified czy potrójną Futuresex/LoveSounds, ale generalnie autorskim płytom ostatnio słabo idzie w porównaniu z singlami czy składankami... O singlowych sukcesach byłego lidera 'NSync więcej napiszę w czwartym odcinku cyklu. 

Również platynowym stał się ostatni - a jednocześnie pierwszy z premierowym repertuarem od 12 lat - album innego ulubieńca płci pięknej. Wliczając best-ofy i zestawy coverów, Time (numer 1 wiosną) to już 43. (!) scertyfikowany krążek Roda Stewarta, z czego osiemnasty platynowy. O licznych składankach będzie jeszcze okazja napisać, zaś jeżeli chodzi o regularne wydawnictwa, na razie prym wiodą dwie pierwsze części serii Great American Songbook: It Had to Be You (8 miejsce w 2002) i As Time Goes By (4 miejsce w 2003). Obydwie pokryły się podwójną platyną.

Status srebrnego uzyskał 16 VIII album The Impossible Dream walijskiego duetu Richard & Adam. Mimo, że bracia Johnson zajęli zaledwie trzecie miejsce w siódmej serii Britain's Got Talent, zbiór wykonanych w operowym stylu ballad aż przez trzy tygodnie przebywał na szczycie brytyjskich notowań! Z tym, że jak pamiętają wierni czytelnicy Muzyko(b)loga, był to okres bardzo słabej sprzedaży...

archiwum

W gronie beneficjentów "autocertyfikatów" znalazły się tym razem wyłącznie absolutne legendy. Najwyraźniej zainteresowanie twórczością zmarłej w 2003 r. Niny Simone z czasem wzrasta, ponieważ od 16 VIII podwójnie platynowy The Very Best Of z 2006 r. (6 miejsce na liście) to jej najlepiej sprzedający się album w Wlk. Brytanii. O nadrabianiu zaległości w znajomości historii czarnych brzmień na Wyspach będzie jeszcze okazja wiele razy wspominać... To siódma scertyfikowana płyta jazzowej wokalistki w tym kraju (cztery pokryły się złotem, dwie - srebrem). Z singli srebrnym stało się tylko My Baby Just Cares for Me (5 miejsce w 1987 r.).

Tego samego dnia platynowy status uzyskał album Exile on Main St. The Rolling Stones z 1972 r. Dwa tygodnie później certyfikat otrzymała kolejna, również historyczna płyta tego sławnego zespołu, więc na razie ograniczę się do informacji, że Exile było numerem 1 w przynajmniej siedmiu krajach świata (w tym UK i USA) i szóstą brytyjską "platyną" zespołu, w tym dopiero drugą - po Let It Bleed - nieskładankową, w czym na pewno pomogła zremasterowana wersja z 2010 r. (również dotarła na szczyt listy).

rozmaitości

złota płyta - Original London Cast Recording We Will Rock You z listopada 2002 (magia Queen wiecznie żywa...)
srebrna płyta - składanka Anthems Hip-Hop 3 Ministry of Sound ze stycznia 2013 (m.in. Gangsta's Paradise, 99 Problems, Straight Outta Compton)

w następnym odcinku m.in. wielki hit lata, skandalistka, skandaliczny remiks :P i legendy alternatywy


No comments:

Post a Comment