Thursday, August 9, 2012

Statystyki: Hop-Bęc 1997-2002, czyli paradoks kiełbasy

Tak obszernego posta w historii tego bloga jeszcze nie było (może z jednym wyjątkiem)! Na początku tego roku użytkownik forum Muzyczna Galaktyka o pseudonimie Rock Metal Funky podsunął mi (i innym) prawdziwego Świętego Graala - listę wszystkich notowań nadawanej w latach 1997-2002 w RMF FM listy przebojów Hop-Bęc. A musicie wiedzieć, że kiedy tylko w 2001 r. kupiłem mój pierwszy komputer, jedną z pierwszych stron internetowych, jakie odwiedziłem, było rmf.interia.pl - właśnie z myślą o opracowaniu statystyk tego zestawienia. Wypisywałem wszystkie piosenki, które przebywały w nim 25 lub więcej razy oraz wykonawców, którzy umieścili w nim przynajmniej trzy utwory. Niestety najpierw wraz z początkiem września 2001 znacznie zmniejszyła się częstotliwość nadawania listy, potem w kwietniu 2002 całkowicie zniknęła ona z anteny RMF, zapisy notowań też wyparowały z internetu, zaś moje notatki okazały się niezbyt czytelne :/

Na szczęście, jak się okazuje, wszystko, co trzeba, można znaleźć na stronie jedrych.pl. Oczywiście gdy się tam znalazłem ożyły wspomnienia z dzieciństwa, chociaż zaznaczam, że po raz pierwszy miałem okazję posłuchać Hop-Bęca wiosną 1999 r., czyli kiedy program był już obecny na antenie prawie przez 2 lata. Wcześniej i później moim głównym źródłem wiedzy o muzyce pop były składanki (najczęściej sygnowane przez Bravo lub Vivę) stanowiące podstawę repertuaru DJ-ów pracujących w dzierżawionym przez rodziców barze z dyskoteką przy plaży w Sztutowie, a także telewizja, szczególnie "30 Ton! Lista, lista" (do tego tematu też kiedyś dojdziemy). W miarę regularnie zacząłem słuchać HB dopiero wiosną 2001 r., czyli już w schyłkowej fazie jego funkcjonowania. Oczywiście od tego czasu moje gusta znacznie się zmieniły, nie tylko zresztą moje. Jak miałem okazję zauważyć, dla wielu innych jego słuchaczy też już nie jest to "program, w którym rządził Eiffel 65", lecz "program, dzięki któremu poznałem Kent" lub They Might Be Giants.

Prawda jest taka, że różnica jakości między Hop-Bęcem a obecną playlistą RMF ostatnimi czasy jest nieco za mocno podkreślana na korzyść tego pierwszego. Z tego, co zauważyłem tworząc statystyki, procentowy udział gitarowego grania wśród prezentowanych piosenek pod koniec 1999 r. spadł do minimum (wydaje mi się, że pewną cezurą był spadek z listy nagrania The Way wykonywanego przez grupę Fastball). Poza pojedynczymi przypadkami (wspomniany Kent, oczywiście Rammstein, Stereophonics) honoru szeroko pojętego rocka broniły głównie zespoły stanowiące po części "kminek dla dziewczynek" (HIM, Savage Garden, Reamonn). Brakuje mi wiedzy, aby ocenić, czy należy wiązać te zmiany z metamorfozą stacji, czy też z ogólnym wytrąceniem się impetu alternatywnej rewolucji lat 90. Na pewno jednak nie stanowiła ona rockowego wentyla w morzu bylejakości, jak może się wydawać najmłodszym melomanom nie pamiętającym już czasów Piotra Metza, a raczej dyskotekowy wentyl w stacji grającej też dla starszego słuchacza. Wydaje się też, że wraz z upływem czasu lista w coraz mniejszym stopniu promowała polskich artystów. Też na pewno wiąże się to z powolnym końcem "srebrnego wieku" polskiego pop-rocka (więcej na ten temat będzie pewnie okazja kiedyś powiedzieć w kontekście "30 TON!"), może też z rozszerzaniem się znajomości angielskiego w narodzie oraz - last but not least - małą imprezowością bojącego się jak ognia oskarżeń o flirt z disco-polo ówczesnego polskiego mainstreamu. Inna kwestia, którą zazwyczaj się pomija, to całkiem częste pojawianie się w notowaniach i poczekalni utworów weteranów, czy muzyki tanecznej lat 80. (Modern Talking, Bad Boys Blue, C.C. Catch), czy też takich jak Rod Stewart lub Chris De Burgh. Oczywiście wiele z nich szybko znikało, lecz o dyskryminacji starszych wykonawców nie było mowy nawet na tak wydawałoby się młodzieżowej liście.

Przede wszystkim jednak wgłębianie się w historię Hop-Bęca stanowi ciekawy przyczynek do poznawania (a może raczej przypominania sobie) trendów panujących na przełomie stuleci na polskich parkietach. Kiedy lista startowała, dominujący w tej materii w ostatniej dekadzie XX wieku euro-dance przeradzał się (przede wszystkim w posiadających już wtedy pokaźną czarną populację Niemczech) w euro-rap (czołowi wykonawcy: C-Block, The Boyz, mniej taneczny Nana). Jednocześnie coraz więcej fanów nad Wisłą zdobywały sobie mniej śpiewne gatunki muzyki klubowej określane najczęściej wspólnym terminem "techno" (o "house" mówiono znacznie rzadziej) i utożsamiane z berlińską Paradą Miłości, stąd na liście Westbam, Sash! czy też formacja 666, do której odwołuje się tytuł posta. Takie to były czasy - wystarczyło, że ktoś kilkanaście razy rytmicznie powtórzył "Que pasa paradox" i ludzie się bawili (przynajmniej niektórzy) :), a po latach mają się z czego śmiać. Inny ważny nurt tych lat to najbardziej rozpowszechniony bodaj w Danii neo-bubblegum, czy jakby powiedział Muzykobloger balonowy pop (Aqua, Cartoons, holenderscy Vengaboys). Sporo tanecznych gwiazd wykreowała też scena włoska (Eiffel 65, Prezioso feat. Marvin, Gigi D'Agostino)

Można powiedzieć, że z biegiem lat lista starzała się (dojrzewała?) wraz ze słuchaczami. Boysbandy i girlsbandy się rozpadały, ich liderzy starali się nagrywać nieco bardziej wyrafinowany materiał, Europę coraz mocniej szturmowało amerykańskie r'n'b. Ze względu na rozwój Internetu, coraz trudniej było przyczepić etykietkę "światowej gwiazdy" anonimowi ze Szwecji lub Niemiec (chociaż jeszcze w 2008 r. w polskiej radiofonii było to nagminne). Czyżby więc Hop-Bęc zniknął z anteny w dobrym momencie? Na pewno w dość symbolicznym momencie, ponieważ akurat Backstreet Boys zrobili sobie przerwę, a Britney Spears szykowała się do zmiany stylu, jednak moim zdaniem mogła dociągnąć chociaż do końca wakacji 2002, które zapamiętałem jako "złotą jesień" charakterystycznych dla Niemiec lekko infantylnej muzyki club-dance. Na kasetach, które leciały w tle komentowanych przeze mnie turniejów streetballa, rządziły typowo "hop-bęcowe" rytmy: Scooter, Aquagen, Starsplash. Potem wiele się zmieniło: programy typu talent show nauczyły wielu utalentowanych muzycznie młodych ludzi, że schlebianie gustom rówieśników nie zawsze jest najbardziej popłatne, trudno też sobie wyobrazić, jak Hop-Bęc dostosowałby się do mody na polski hip-hop (na pewno, gdyby go nie zignorował, czekałaby go ostra walka z Eską).

Trudno nie zgodzić się z opinią, że "tamten" Hop-Bęc stał na wyższym poziomie niż ten obecny z RMF MAXX, jednak jeżeli wydaje się lepszy od POPlisty, to głównie ze względu na większą rotację. Gdyby utwory spadały z niej tak często jak z H-B (a po 1998 r. właściwie tylko jedna piosenka - Whole Again Atomic Kitten dostała szansę powrotu) na pewno nie wydawałaby się tak mocno zdominowana przez Davida Guettę i Taio Cruza. Swoje trzy grosze dorzuciła też zmiana ustawy o radiofonii. Trudno powiedzieć, dlaczego te dwie listy, o przecież bardzo podobnej formule (nowe notowanie w każdy dzień powszedni, możliwość oddawania głosów na "tak" i "nie"), tak się od siebie różnią. Najłatwiej zrzucić na machinacje, jednak jak na razie nikogo nie złapano za rękę. Jak widać z upływem lat "paradoxxów" nie ubywa :) Mi przygotowywanie tego postu pozwoliło odkryć lub przypomnieć sobie sporo całkiem przyjemnych kawałków. Przy jakiejś okazji się z Wami nimi podzielę, jednak ze względów czasowych na razie ograniczę się do statystyk. Mam nadzieję, że uznacie je za interesujące i przydatne.

UWAGA: W dostępnych mi materiałach piosenki były podpisane w dość niechlujny sposób, starałem się dopisywać brakujące featuringi, partnerów duetów, fragmenty tytułów, przedimki określone "The" i oznaczenia nowych wersji, jednak mimo starań i pomocy Muzykoblogera nie ręczę, że udało mi się wychwycić wszystkie błędy.

W obydwu wymienianych niżej przebojach Young Deenay (prawdziwe nazwisko - Fatima Napo) wspomagał w refrenie wykonawca kilku innych hop-bęcowych szlagierów Sasha (Sasha Schmitz), jednak nie było to (przynajmniej w tamtym okresie) odnotowywane jako featuring. Podobnie "creditu" nie otrzymywała słyszalna w refrenie Przesilenia Funky'ego Filona Patrycja Gola. A*Teens w czasie promocji singla Mamma Mia figurowali (przynajmniej w Polsce) jeszcze jako ABBA Teens.

Ważne daty i ciekawostki
pierwsze notowanie - 17 czerwca 1997 r.
ostatnie notowanie w formule codziennej - 1073, 31 sierpnia 2001 r.
ostatnie notowanie na antenie RMF FM - 1097, 24 lutego 2002 r.

Pierwszy numer 1 - Puff Daddy & Faith Evans feat. 112 I'll Be Missing You
Pierwsze spadki z listy – Jam & Spoon Kaleidoscope Skies i Robert Chojnacki Wianek z gwiazd (po pierwszym notowaniu)
Pierwszy wykonawca z 2 propozycjami do listy – Gary Barlow (obie nie weszły)
Pierwszy wykonawca z 2 utworami na liście – Hanson (i to jednocześnie!)
Pierwszy polski wykonawca z 2 utworami na liście –  Norbi (j.w.)
Ostatni debiutujący wykonawca w historii listy – Galleon
Najwięcej nowości w jednym notowaniu – cztery w 105 (12 XI 1997 r.) i 291 (7 VIII 1998 r.)

Wykonawcy z największą liczbą piosenek na liście (także w duecie lub na featuringu; pogrubienia - polscy artyści)


12 - Backstreet Boys 
11 - Westlife
10 - Down Low, Norbi
9 - Aqua, Five, Modern Talking, Sash!, Scooter, Robbie Williams 
8 - Loona, Madonna, R'N'G, Sasha, Spice Girls, Britney Spears , Vengaboys
7 - DJ BoBo, Gigi D'Agostino, Enrique Iglesias, R. Kelly, Jennifer Lopez, Ricky Martin, Savage Garden, Will Smith 
6 - A*Teens, Big Cyc, Cher, Whitney Houston, Kasia Kowalska, Kylie Minogue, Lutricia McNeal, Nana, Touche, U2 
5 - Christina Aguilera, Alexia, Alice DeeJay, Bad Boys Blue, Blenders, Bon Jovi, C-Block, Dario G., Celine Dion, Garbage, Hanson, HIM, No Mercy, Puff Daddy, Eros Ramazzotti, Roxette, Shaggy, Sweetbox, T. Love, Yaro 

Najwięcej razy na pierwszym miejscu - piosenki:


48 Celine Dion – My Heart Will Go On
44 Eminem feat. Dido – Stan
43 Eiffel 65 – Blue (Da Ba Dee) 
Puff Daddy & Faith Evans fest. 112 - I'll Be Missing You
32 Magma – Aicha
30 Enrique Iglesias – Be With You 
Britney Spears – Born To Make You Happy
25 Backstreet Boys – I Want It That Way
24 Rammstein – Sonne
23 Lighthouse Family – High
22 Bomfunk MC's – Freestyler 
Bon Jovi – It's My Life 

Najwięcej razy na pierwszym miejscu - wykonawcy:

 
Tak, Bloger, dobrze widzisz, zdjęcie Brit na moim blogu - no more, no less.

Backstreet Boys – 90
Britney Spears – 72
Eminem – 54
Celine Dion – 51
Eiffel 65 – 50
Puff Daddy – 44
Bon Jovi – 43
Enrique Iglesias – 37
Gigi D’Agostino – 32 (26 razy przed 1 IX 2002 + 6 razy w weekendowych notowaniach później)
Magma – 32
Lighthouse Family – 28


Piosenki, które doszły do miejsca 1 w porządku chronologicznym  

LEGENDA:
cyfra po tytule - liczba notowań na pierwszym miejscu, 
pogrubienie - piosenka, która debiutowała na pierwszym miejscu, 
kursywa - piosenka, która była na pierwszym miejscu w ostatnim notowaniu przed wylotem, 
kursywa i podkreślenie - piosenka, która była na pierwszym miejscu w ostatnim notowaniu przed wylotem, A POTEM WRÓCIŁA NA LISTĘ, 
pogrubienie i podkreślenie - piosenka, która była na pierwszym miejscu w pierwszym notowaniu po powrocie na listę
kolor czerwony - piosenki polskich wykonawców
pod linią przerywaną - numery 1 w formule weekendowej (2001-02)


Puff Daddy & Faith Evans feat. 112 - I'll Be Missing You 43
Norbi – Kobiety są gorące 4
Nana – Lonely 4
Hanson – MMMBop 1
Artyści powodzianom – Moja i twoja nadzieja 2
Backstreet Boys – Everybody 7
Alexia – Uh La La La 6
Magma – Aicha 32
Patrycja Kosiarkiewicz – Radosny 4
Elton John – Something About The Way You Look Tonight 1
Elton John – Candle In The Wind'97 1
Spice Girls – Spice Up Your Life 1
Backstreet Boys – As Long As You Love Me 14
The Rapsody feat. Warren G & Sissel – Prince Igor 1
Natalia Kukulska – W biegu 2
Young Deenay – Walk On By 14
Down Low – Johnny B 1
R'N'G – Here Comes The Sun 14
Sheryl Crow – Tomorrow Never Dies 1
Backstreet Boys – All I Have To Give 13
Nana – Too Much Heaven 1
Hanson – I Will Come To You 1
La Bouche – You Won't Forget Me 1
Savage Garden – To The Moon And Back 2
Celine Dion – My Heart Will Go On 48
Metallica – Unforgiven II 3
Modern Talking feat. Eric Singleton – You're My Heart You're My Soul'98 5
Music Instructor – Super Sonic 11
Young Deenay – Wannabe Your Lover 2
4 The Cause – Stand By Me 5
Solid Base – The Right Way 4
Lighthouse Family – High 23
Bravo All Stars – Let The Music Heal Your Soul 4
Dario G. – Carnaval De Paris 1
Norbi – Nie zaczepiaj mnie 1
Eagle-Eye Cherry – Save Tonight 1
Scooter – How Much Is The Fish 11
Ultimate Kaos – Casanova 1
Nana – Dreams 2
Garcia feat. Rod D – La Vida Bonita 1
Loona – Bailando 6
Sasha – I'm Still Waiting 1
Karen Ramirez – Looking For Love 1
Sarah Brightman – Captain Nemo 6
2 Brothers On The 4th Floor – Do You Know? 1
Aerosmith – I Don't Want To Miss A Thing 10
Pras Michel feat. Ol' Dirty Bastard & Mya– Ghetto Supastar 3
Backstreet Boys – I'll Never Break Your Heart 2
Jennifer Paige – Crush 1
Fastball – The Way 9
R'N'G – I Love Your Smile 13
Cartoons – Doo Dah 1
OMD vs. Sash - Enola Gay 1
Richard Clayderman & Grzegorz Markowski - Niewiele Ci mogę dać 2
Boyzone – No Matter What 2
U2 – The Sweetest Thing 4
Cher – Believe 16
Madonna – The Power Of Good-Bye 1
Sasha – If You Believe 4
Cue – Burnin' 2
Oli.P – Flugzeuge Im Bauch 5
666 – Paradoxx 4
Rap Allstars – Last Christmas 3
Lighthouse Family – Postcards From Heaven 5
Emilia – Big Big World 5
2Pac – Changes 14
Benny Bee – Live Is Life 2
Touch & Go – Would You... 1
Vengaboys – Boom Boom Boom Boom 12
Edyta Górniak & Mietek Szcześniak – Dumka na dwa serca 5
Britney Spears – ... Baby One More Time 9
Modern Talking feat. Eric Singleton – You Are Not Alone 3
Offspring – Pretty Fly (For A White Guy) 13
Natalia Kukulska feat. Anna Jantar & Funky Filon – Tyle słońca w całym mieście 1
Bananafishbones – Come To Sin 2
DJ BoBo & Stachursky – This World Is Magic 4
Czterej Pancerni i Pies – Deszcze niespokojne 2
Loona – Donde Vas 5
Backstreet Boys – I Want It That Way 25
Danko feat. La Camilla – Russians Are Coming 4
Ferris – Heaven 3
Mr. President – Give A Little Love 3
ATB – Don't Stop 3
Vengaboys – We're Going To Ibiza 7
2 Eivissa – I Wanna Be Your Toy 3
Down Low – So Long Goodbye 1
Britney Spears – Sometimes 3
Sasha – I Feel Lonely 7
Garcia – Kalimba De Luna 3
Kasia Kowalska – Chcę zatrzymać ten czas 2
Cher – All Or Nothing 2
Al Bano Carrisi – Volare 1
Loona – Mamboleo 4
Will Smith feat. Dru Hill & Kool Moe Dee – Wild Wild West 1
Whitney Houston – My Love Is Your Love 4
Eiffel 65 – Blue (Da Ba Dee) 43
2Pac – Dear Mama 2
Music Instructor – Electro City 1
C-Block – Keep Movin' 1
Bloodhound Gang – The Bad Touch 19
Alice Dee Jay – Better Off Alone 2
Wamdue Project – King Of My Castle 1
Britney Spears – (You Drive Me) Crazy 3
Puff Daddy feat. R.Kelly – Satisfy You 1
Rollergirl – Dear Jessie 3
Vengaboys – Kiss (When The Sun Don't Shine) 1
Savage Garden – I Knew I Loved You 1
Oli.P – So Bist Du (und wenn Du gehst...) 3
De Mono – Wszystko na sprzedaż 1
Village People – YMCA 1
Britney Spears – Born To Make You Happy 30
R. Kelly – If I Could Turn Back The Hands Of Time 2
Eiffel 65 – Move Your Body 4
Celine Dion – That's The Way It Is 3
Enrique Iglesias – The Rhythm Divine 5
Backstreet Boys – Show Me The Meaning Of Being Lonely 14
A*Teens – Mamma Mia 1
HIM – Join Me 2
2Pac & Outlawz – Baby Don't Cry (Keep Ya Head Up) 1
French Affair – My Heart Goes Boom (La Di Da Da) 4
Enrique Iglesias – Be With You 30
Eiffel 65 – Too Much Of Heaven 3
Gigi D'Agostino – Bla Bla Bla 3
Britney Spears – Oops! I Did It Again 11
Bon Jovi – It's My Life 22
Bomfunk MC's – Freestyler 22
Backstreet Boys – The One 2
ATC – Around The World 14
Gigi D'Agostino – The Riddle 3
Alice DeeJay – Will I Ever 1
Jennifer Lopez – Let's Get Loud 2
Britney Spears – Lucky 14
Eminem – The Real Slim Shady (Clean Edit) 10
Melanie C – I Turn To You 2
Sonique – It Feels So Good 1
Bomfunk MC's – B-Boys & Flygirls 5
Whitney Houston & Enrique Iglesias – Could I Have This Kiss Forever 1
Natalia Oreiro – Cambio Dolor 4
Music Instructor feat. Dean – Super Fly (Upper MC) 8
HIM – Poison Girl 1
Bon Jovi – Say It Isn't So 3
Sonique – Sky 4
Gigi D'Agostino – Another Way 2
Vanessa Amorosi – Absolutely Everybody 2
Backstreet Boys – Shape Of My Heart 4
HIM – Gone With The Sin 3
Marc Anthony – When I Dream At Night 1
Bon Jovi – Thank You For Loving Me 9
Enrique Iglesias – Sad Eyes 1
Britney Spears – Stronger 2
Eminem feat. Dido – Stan 44
Gigi D'Agostino – La Passion 2
Craig David – Walking Away 1
Rednex – Hold Me (For A While) 2
Backstreet Boys – The Call 3
Outkast – Ms. Jackson 7
Yugoton & Kazik – Malcziki 2
Da Muttz – Wassuup! 1
Gigi D'Agostino & Albertino – Super 10
Rammstein – Sonne 24
Edyta Bartosiewicz – Opowieść 1
Crazy Town – Butterfly 3
Shaggy feat. RikRok– It Wasn't Me 1
Brandy feat. Ray J – Another Day In Paradise 2
Kasia Kowalska – Będę jak 2
Bon Jovi – One Wild Night 9
Destiny's Child – Survivor 1
Ronan Keating – Lovin' Each Day 1
Gigi D'Agostino – You Spin Me Round (Like A Record) 6
Blank & Jones – DJ's, Fans & Freaks (D.F.F.) 1
Barthezz – On The Move 2
Scooter – Posse (I Need You On The Floor) 2
ATB – Let U Go 3
2Pac – Until The End Of Time 2
Backstreet Boys – More Than That 6
Shaggy feat. Rayvon – Angel 6
HIM – Pretending 15
Sarah Connor feat. TQ – Let's Get Back To Bed-Boy! 3
Flying Steps – Breakin' It Down 2
Sylver – Turn The Tide 2
Pulsedriver – Cambodia 1
Jennifer Lopez – Ain't It Funny 2
Lil' Kim feat. Phil Collins – In The Air Tonite 3
Yugoton & Paweł Kukiz – O nic nie pytaj (bo nie pytam ja) 3
Blue – All Rise 2
Faith Hill – There You'll Be 1
Ray Horton – Hotel California 2
Crazy Town – Revolving Door 1
Alizee – Moi ... Lolita 1
Sarah Connor – French Kissing 1
Lifehouse – Hanging By The Moment 2
---
Robbie Williams – Eternity/Road To Mandalay 1
T. Love – Nie, nie, nie 1
Alicia Keys – Fallin' 3
Gigi D'Agostino – L'Amour Toujours 6
HIM - In Joy and Sorrow 1
Kylie Minogue – Can't Get You Out Of My Head 2
Brainstorm – Maybe 3
Jennifer Lopez – I'm Real 1
Anastacia – Paid My Dues 1
Sarah Connor – From Sarah With Love 2
Shakira – Whenever Wherever 4

najdłuższe staże piosenek na liście (w nawiasach staże przed i po powrocie na listę lub przed i po zmianie częstotliwości nadawania programu, kolor czerwony - utwory polskich artystów)


161 Puff Daddy & Faith Evans feat. 112 - I'll Be Missing You
140 Eiffel 65 – Blue (Da Ba Dee)
131 2Pac - Changes
128 Magma – Aicha
127 Bon Jovi - It's My Life
108 Young Deenay - Walk On By
105 Britney Spears - Born To Make You Happy
101 Eminem feat. Dido - Stan
91 Backstreet Boys - I Want It That Way
90 The Prodigy - Smack My Bitch Up
87 Backstreet Boys - All I Have To Give (42+45)
85 Backstreet Boys - Show Me The Meaning Of Being Lonely
79 ATC - Around The World
78 Christina Aguilera - Genie In A Bottle  
Lighthouse Family – High
73 Britney Spears - Oops! ... I Did It Again
72 Aerosmith - I Don't Want To Miss A Thing
R'N'G - Here Comes The Sun
71 Edyta Bartosiewicz – Skłamałam
70 LeAnn Rimes - Can't Fight The Moonlight 
69 Jon Bon Jovi - Queen Of New Orleans
Modern Talking feat. Eric Singleton - You're My Heart You're My Soul '98 (19+50)
Rammstein - Sonne
68 Whitney Houston - My Love Is Your Love
Nana – Lonely
67 Enrique Iglesias - The Rhythm Divine
Melanie C feat. Lisa "Left Eye" Lopes - Never Be The Same Again 
66 Celine Dion - That's The Way It Is
Oli.P - So Bist Du (und wenn Du gehst...)
Britney Spears - Lucky
65 Backstreet Boys - As Long As You Love Me
Bomfunk MC's – Freestyler
64 Britney Spears - ... Baby One More Time 
63 Bon Jovi - Thank You For Loving Me 
HIM - Join Me
Music Instructor - Super Sonic
Savage Garden - Truly Madly Deeply
62 Cher – Believe
Cue - Burnin'
Fastball - The Way
61 Jean Michel Jarre - Oxygene 10
Madonna – Frozen
Nana - He's Comin
60 Eiffel 65 - Move Your Body
Enrique Iglesias - Be With You
Sonique - It Feels So Good
59 Vengaboys - We're Going To Ibiza
58 4 The Cause - Stand By Me
S.O.A.P - This Is How We Party
57 2Pac & Outlawz - Baby Don't Cry (Keep Ya Head Up) 
Britney Spears – Sometimes
56 Garcia - Bamboleo
Jennifer Paige – Crush
Solid Base - The Right Way
54 2Pac - Dear Mama
Lou Bega - Mambo No. 5
53 Bloodhound Gang - The Bad Touch
Britney Spears - (You Drive Me) Crazy
Piersi - Całuj mnie
Run DMC vs. Jason Evins - It's Like That
Robbie Williams - Supreme
52 Kasia Kowalska – Nobody
Loona - Donde Vas
Music Instructor feat. Dean - Super Fly (Upper MC)
Nana - Too Much Heaven
Norbi - Kobiety są gorące
Wet Wet Wet – Yesterday
51 Elektryczne Gitary – Kiler
Era – Ameno
HIM – Pretending (48+3)
Sasha - If You Believe
50 Bryan Adams - Inside Out
Aqua - Barbie Girl (2+48)
R.Kelly - If I Could Turn Back The Hands Of Time
Sasha - I Feel Lonely
Sash! feat. Rodriguez - Adelante  
49 Blenders – Owca
Craig David - Walking Away 
TLC – Unpretty
48 Backstreet Boys - The One
C-Block - Broken Wings
Edyta Górniak & Mietek Szcześniak - Dumka na dwa serca
Patrycja Kosiarkiewicz – Radosny
Britney Spears - Stronger
47 666 – Paradoxx
Alexia - Uh La La La
Alice Dee Jay - Will I Ever
Backstreet Boys - Larger Than Life
Tom Jones & Mousse T. - Sex Bomb
46 Gigi D'Agostino - The Riddle
Danko feat. La Camilla - Russians Are Coming
Point Break - Freaky Time
Sash! – Equador
45 Gigi D'Agostino - Bla Bla Bla
Gigi D'Agostino - La Passion
Eminem - The Real Slim Shady
Melanie C - I Turn To You 
Melodie MC - Embrace The Power
Nana - Remember The Time
Eros Ramazzotti & Tina Turner - Cose Della Vita
44 Crazy Town - Butterfly
HIM - Gone With The Sin
French Affair - My Heart Goes Boom (La Di Da Da) 
Pappa Bear feat. Jan van der Toorn – Cherish (3+41)
43 Backstreet Boys - Shape Of My Heart
Blank & Jones - DJ's, Fans & Freaks (D.F.F.)
Eiffel 65 - Too Much Of Heaven
Jennifer Lopez - Let's Get Loud
Sixteen - Obudź we mnie Wenus
Christian Wunderlich & Kirstin Hall - Forever Tonight
42 Loona – Bailando
Modern Talking - China In Her Eyes  
Rednex - Hold Me (For A While)  
Savage Garden - To The Moon And Back (1+1+40)
Scooter - How Much Is The Fish
41 Alice DeeJay - Better Off Alone
C-Block - Keep Movin'
Whitney Houston & Enrique Iglesias - Could I Have This Kiss Forever
Elton John - Candle In The Wind'97
Loona – Mamboleo
The Offspring - Pretty Fly (For A White Guy)
Young Deenay - Wannabe Your Lover
40 The Boyz – Shame
Sarah Brightman - Captain Nemo
Highland - Bella Stella
Rammstein - Das Model
39 Boyzone - No Matter What
De Mono - Wszystko na sprzedaż
Emilia - Big Big World
Kasia Kowalska - Będę jak
R'N'G - Open Up Your Mind
Rollergirl - Dear Jessie
Vengaboys - Shalala Lala
38 Gigi D'Agostino - Another Way
Dr. Motte & Westbam – Sunshine
Funky Filon – Przesilenie
HIM - Poison Girl
Savage Garden - I Knew I Loved You
37 Sarah Brightman - The Second Element 
Gigi D'Agostino - You Spin Me Round (Like A Record)
Lutricia McNeal – Stranded (1+36)
The Offspring - Why Don't You Get A Job
Outkast - Ms.Jackson
Lionel Richie - Angel
Dante Thomas feat. Pras - Miss California
Shania Twain - That Don't Impress Me Much
Ultimate Kaos – Casanova
36 Aqua - Doctor Jones
Backstreet Boys - More Than That
Eagle-Eye Cherry - Save Tonight
Modern Talking feat. Eric Singleton - You Are Not Alone 
Puff Daddy feat. R.Kelly - Satisfy You
Sash! - La Primavera
35 Daze - Super Hero
Hanson - MMMBop
Jennifer Lopez - Ain't It Funny
Prezioso feat. Marvin - Tell Me Why
Vengaboys - Boom Boom Boom Boom
Vengaboys – Kiss (When The Sun Don't Shine)
Wyclef Jean - Perfect Gentleman
34 Gigi D'Agostino & Albertino – Super
Atomic Kitten - Whole Again (9+25)
Backstreet Boys - I'll Never Break Your Heart
Faithless - God Is A DJ
Whitney Houston & Mariah Carey - When You Believe
The Moffatts - Miss You Like Crazy
Mauro Picotto – Proximus
Rappers Against Racism feat. Trooper - Only You
Ronan Keating - When You Say Nothing At All
Roxette - Wish I Could Fly
Total Touch  - I'll Say Goodbye
U2 - Sweetest Thing
33 2 Brothers On The 4th Floor - Do You Know?
Alizee - Moi ... Lolita (30+3)
Down Low - Johnny B
Emmie - More Than This
Five - Keep On Movin'
Nana – Dreams
R'N'G - I Love Your Smile
Scooter – Posse (I Need You On The Floor)
Shaggy feat. Rikrok - It Wasn't Me
Soundlovers – Surrender
Yaro – Olewka
32 Alice DeeJay - Back In My Life 
Vanessa Amorosi - Shine
Antique - Opa Opa 
ATB - Let U Go
ATC - My Heart Beats Like A Drum (Dam Dam Dam)
A*Teens - Mamma Mia
The Cardigans - Been It
C-Block - Time Is Ticking Away
Enya - Only Time
Jason Homan feat. Cordless - How Dare You Do
Jean Michel Jarre & Apollo 440 - Rendez Vous'98
Lifehouse - Hanging By The Moment (29+3)
Music Instructor - Electro City
Oli.P - Flugzeuge Im Bauch
Savage Garden - Tears Of Pearls
Shaggy feat. Rayvon – Angel
Yaro - Rowery Dwa
31 Backstreet Boys - The Call
Barthezz - On The Move
Brandy feat. Ray J. - Another Day In Paradise
The Corrs – Breathless
Da Muttz - Wassuup!
Des'ree – Life
Destiny's Child – Survivor
Dr. Alban - Papaya Coconut
Maleo – Noc
Ricky Martin - Livin' La Vida Loca  
Members Of Mayday - Sonic Empire
Safri Duo - Played-A-Live
Will Smith feat. Dru Hill & Kool Moe Dee - Wild Wild West
Uncle Kracker - Follow Me
30 Edyta Bartosiewicz - Opowieść
Bellini - Samba De Janeiro
Bomfunk MC's - B-Boys & Flygirls
Bon Jovi - One Wild Night
Bravo All Stars - Let The Music Heal Your Soul
Sarah Connor feat. TQ - Let's Get Back To Bed-Boy!
Sheryl Crow - Tomorrow Never Dies
Dario G. - Carnaval De Paris
Jessica - How Will I Know (Who You Are)
Ricky Martin feat. Meja - Private Emotion
Scooter – FasterHarderScooter
Sweetbox - Everything's Gonna Be Alright
29 2-4 Family – Stay
Vanessa Amorosi - Absolutely Everybody
ATB - Don't Stop
Budka Suflera - Piąty Bieg
Richard Clayderman & Grzegorz Markowski - Niewiele ci mogę dać
DJ BoBo & Stachursky - This World Is Magic
Dr Ruhe - I wiesz co
Garcia - Kalimba De Luna
Ronan Keating - Lovin' Each Day
Lighthouse Family - Postcard From Heaven
Lutricia McNeal - Someone Loves You Honey
Orange - Ta sama chwila
Pras Michel feat. Ol' Dirty Bastard & Mya - Ghetto Supastar
S Club 7 - Don't Stop Movin'
Sonique – Sky
Urszula - Anioł wie
Westbam - Sonic Empire
28 Alsou - Before You Love Me
Tina Arena - I Want To Know What Love Is
A*Teens - Upside Down
Toni Braxton - He Wasn't Man Enough
Ferris - Heaven 
Faith Hill - There You'll Be
Jennifer Lopez - Love Don't Cost A Thing
Kim Lucas - All I Really Want
Lutricia McNeal - Ain't That Just The Way
Moby - Natural Blues
Rap Allstars - Last Christmas
U2 - Stuck In A Moment (When You Can’t Get Out Of)
Wamdue Project - King Of My Castle
27 Toni Braxton - Spanish Guitar
Cue - Crazy
Flip Da Scrip - I Never Told You
Ha-Dwa-O! - Zatrzymaj mnie  
K-Ci & JoJo - All My Life (1+26)
LO 27 - Mogę wszystko (1+16+10)
Madonna - The Power Of Good-Bye
Melanie C - Northern Star
Natalia Oreiro - Cambio Dolor
Schiller mit Heppner - Dream Of You
Tic Tac Toe - Mr Wichtig
Yugoton & Paweł Kukiz - O nic nie pytaj (bo nie pytam ja) (26+1)
26 Flying Steps - Breakin' It Down
Hanson - I Will Come To You
Ray Horton - Hotel California (24+2)
Liquido – Narcotic
Norbi - Ballada studencka
Roxette - Anyone  
Sylver - Turn The Tide
The Rapsody feat. Warren G & Sissel - Prince Igor
Westlife - My Love
25 Atomic Kitten - Eternal Flame (22+3)
Bananafishbones - Come To Sin
The Bee Gees - This Is Where I Came In
Fishing For Compliments - 1st Time 
Five - Everybody Get Up
Hey - 4 Pory
K.A.S.A. - Dżu Dżu
Ronan Keating - Life Is A Rollercaster
Jennifer Lopez - Waiting For Tonight 
Patrycja Markowska i Marcin Urbaś - Musisz być pierwszy
Norbi - Nie zaczepiaj mnie
OMD vs. Sash - Enola Gay
Prozzak - Sucks To Be You
Savage Garden – Affirmation
Savage Garden - Crush & Burn
Texas - Summer Son
Touche - This Goodbye Is Not Forever
Touch & Go - Would You...
 

7 comments:

 1. Skrót RMF zawsze mi się kojarzył ze słowami Radio Mało Fajne. Nigdy nie słuchałem na szczęście tej listy, choć 99,99 proc. utworów z tej listy jest mi dobrze znanych, w tym nieszczęsny 666. A jak sobie pomyślę o Puff Daddym, to robi mi się jeszcze bardziej słabo. Takim zapychaczom anteny mówię zdecydowane: NIE.

  ReplyDelete
 2. Świetnie, że to spisałeś i pozestawiałeś. Wiesz, że długo na to czekałem, bo bloger lubi takie cuda:-) Ale co nagle, to po diable - jak mawiają niektórzy;-)
  Zdjęcie Brit - za to masz kolejny plus.

  Mnie z listą Hop-Bęc łączy wiele wspomnień z lat dzieciństwa (choć nie tego najwcześniejszego, bo gdy lista startowała miałem już 11 lat), więc nawet jeżeli spora część tych kawałków może dziś zażenować słuchacza, miło jest sobie poprzypominać niektóre kompletnie zapomniane tytuły. Np. takie Touche. Five byli zawsze dużo lepsi;-D Niektórych "hitów" lepiej jednak za często nie słuchać:-)

  Kilka celnych uwag zaprezentowałeś we wstępie. Ale tak długo czytałem ten wpis, że już zapomniałem o swoich spostrzeżeniach;-)

  Ciekaw jestem, jak się teraz wiedzie w życiu takiemu Oli.P (coś tam kiedyś o nim czytałem, ale niewiele już pamiętam; bodajże w TV gdzieś się przewijał jako celebryta czy coś). Zresztą, jak słuchałem HB, wydawało mi się, że jego "Flugzeuge im Bauch" to był przebój sporych rozmiarów, a tu się okazuje, że pobyt na liście tego kawałka nie należał do tych najbardziej imponujących, za to lepiej poradziło sobie wtórne "So bist du" (choć to do "Flugzeuge..." należy lepszy wynik pod względem liczby "numerów jeden").

  Twoje statystyki dowodzą również, że polska muzyka już w końcówce lat 90. nie miała się najlepiej, a słuchacze coraz bardziej mieli ją w nosie. Co ciekawe, nawet Kayah & Bregović nie zdziałali na HB tyle, ile mogłoby się wydawać, że zdziałają, sugerują się sprzedażą ich wspólnej płyty oraz popularnością promujących ją 2 pierwszych singli (wydaje mi się, że na liście byli, ale skoro ich tu nie podajesz, tzn. że były to krótkie pobyty, i to jeszcze bez wizyty na 1. miejscu).

  Być może później coś tu jeszcze dopiszę.
  Należy Ci się pochwała za ten wpis!

  ReplyDelete
 3. Britney była Królową HB ;) więc zdjęcie pojawiło się zasłużenie.
  Ja swoich zeszytów z notowaniami nie znalazłem i pewnie nie znajdę.
  Śmiać mi się tylko chcę, jak sobie przypomnę moje wpisywanie nazw niektórych wykonawców jedynie ze słuchu.
  Ze stanem faktycznym czasem to miało niewiele wspólnego. ;)

  ReplyDelete
 4. Ja dzięki tej liście usłyszałem po raz 1 chociażby La Bouche - "You wont forget me" czy girlband SheMoves - "Breakin all the rules" a z polskich z tego okresu początków pamiętam przebojowe Big Cyc "Zbyszek kieliszek i koleżanka szklanka", jak znajde czas dopisze wam więcej "PEREŁEREK" (tak nazywam te utworki, które dzięki Jędrychowi zasłynęły w radio" ;-) niekoniecznie wiekszość się przebiła, ale mi zapadła głęboko w pamieci oooo taaaaakk :_))))))))

  ReplyDelete
 5. Trudno porównywać Touche z Five. Touche to jakiś wymysł Dietera Bohlena (ile ja się nasłuchałem w nadmorskich dyskotekach "This Goodbye Is Not Forever"...), a Five to jednak brytyjski zespół, który mi zawsze umykał w latach świetności. Posłuchałem sobie przy tej okazji "Keep on Movin'" i było OK.

  Oliver Petszokat nie najlepiej dziś wygląda, chyba za bardzo chce sobie dodać męskości. Mój niemiecki jest ekstremalnie daleki od perfekcji, ale chyba w mieszka w Kolonii, założył sieć sklepów ze zdrową karmą dla psów (sic), grał w jakiejś sztuce teatralnej w Dreźnie i ogólnie nie narzeka na brak zajęć. Niemcy go chyba nie lubią, bo często szukają w Google, czy się nie rozpił i czy nie zbankrutował :P

  "Śpij kochanie śpij" było chyba 10 razy, a "Prawy do lewego wcale" :P

  @ReFresz: coś o tym wiem. Jennifer Lopez "Eigteenth Funny", Silver "Turn Back Time" i takie tam :)

  ReplyDelete
 6. John the whistler- i'm in love

  ReplyDelete
 7. HB to bylo cos... I ten hipmotyzujacy glos Jedrycha.
  Ubolewam tylko nad tym, ze zrownali cala polska muzyke taneczna do disco polo. Przeciez wtedy bylo jeszcze cos takiego jak polski dance, w ktorym bylo mnostwo kawalkow niczym nie pdbiegajacych od zachodnich produkcji. No coz... Dobrze, ze chociaz zagranicznych dyskotekowych bylo wiwcej niz obecnie w glownym RMF

  ReplyDelete