Sunday, February 12, 2017

Tygodnik 6/2017


Płyta tygodnia

Z komercyjnego punktu widzenia był to istotny tydzień, ponieważ ukazała się debiutancka płyta brytyjskiego wokalisty Rory'ego Grahama znanego jako Rag'n'Bone Man pt. Human. Nie można mu odmówić talentu, ale nie wiem, na ile jest to potrzebna postać na rynku muzycznym, ponieważ brzmieniem bardzo przypomina Aloe Blacca, a całość brzmi jak zaginiony wczesny album Eltona Johna. Odświeżonego gospelu znanego z jego największego hitu nie jest wiele.

Nadal trwa też sezon na nośne soundtracki do superprodukcji - po Legionie samobójców, Trollach, La La Land i w mniejszym stopniu Moanie listy przebojów będzie podbijać ścieżka do Ciemniejszej strony Greya. Nie znalazłem na niej nic dla siebie - im głębiej w tracklistę, tym więcej sterylnego pseudobluesa. Dlatego w tym tygodniu polecę Wam album kanadyjskiego artysty Jamisona Isaaka, który nagrywa jako Teen Daze. Jeżeli ktoś wydaje już szósty krążek ze świadomością, że nie zdobędzie on masowego odzewu, zasługuje na szacunek, szczególnie, że moda na chillwave, z którą był kojarzony, przeminęła.

Themes for Dying Earth to bardzo kojąca, nostalgiczna muzyka ozdobiona delikatnymi głównie kobiecymi wokalami, mocno nie pasująca do zimy za oknem. Warta posłuchania w całości dla różnych delikatnych smaczków, ale zabieganym mogą wystarczyć Lost i Rising. W tym roku nowy album Microclimate wydał również inny pogrobowiec chillwave Porcelain Raft.

Piosenka tygodnia

Wiem o Jerrym Galeries tylko tyle, że nagrywa dla Batalong Studios, prawdopodobnie pochodzi z Singapuru i pod koniec grudnia na YouTube pojawił się jego utwór Say a Prayer, który spodobał się niektórym użytkownikom Reddita. Nie zdziwiłbym się, gdyby tytuł był nawiązaniem do przeboju Duran Duran, ponieważ dawka dość gorzkiego romantyzmu i brzmieniowe naśladownictwo lat 80.Piosenka retro tygodnia

31 stycznia zmarł w wieku 57 lat John Wetton, w latach 1972-74 wokalista jednej z najbardziej znanych grup rocka progresywnego King Crimson. Później wraz z Billem Brufordem i Terrym Bozzio tworzył formację UK (choć ten ostatni był Amerykaninem). Największy sukces komercyjny osiągnął pod szyldem Asia. Jej członkiem był też m.in. Steve Howe z Yes. Jej eponimiczny album sprzedał najwięcej egzemplarzy ze wszystkich pozostających w obiegu w USA w 1982 r., trafił też na pierwsze miejsce w Kanadzie. Promował go singiel Heat of The Moment, który dotarł do 4. pozycji w obydwu tych krajach oraz RPA, a także na szczyt notowań Billboard Mainstream Rock. W Wielkiej Brytanii szczytem możliwości było Top 50, co dużo mówi, gdzie szybciej znaczenie zdobyła młodsza generacja muzyków pop. Wetton śpiewał i grał na basie także m.in. z Wishbone Ash, Roxy Music, Bryanem Ferrym i solo.
Subiektywne wieści z UK Charts i BPI

- Cheap Thrills Sii po raz 52 w top 100 singli (maksymalna pozycja 2, aktualna - 65, podwójna platyna)
- nowe platynowe single: Castle on the Hill Eda Sheerana, Last Request Paolo Nutiniego (5.miejsce w lipcu 2006, 40 tygodni w setce) Turn Me On Kevina Lyttle (2. miejsce jesienią 2003, 23 tygodnie w setce), wśród nowych złotych m.in. Dry Your Eyes The Streets (1. miejsce w lipcu 2004, 14 tygodni w setce), wśród srebrnych m.in...(I Can't Get No) Satisfaction The Rolling Stones (dwa tygodnie na szczycie we wrześniu 1965, 12 tyg. w sete) oraz If You Love Me Brownstone (8 wiosną 1995, 12 tyg. w setce)

Subiektywne wieści z Billboardu

- Metallica Metalliki po raz 416 (8 lat na liście) w top 200 albumów (cztery tygodnie na pierwszym miejscu w 1991, aktualna pozycja - 110, 16-krotna platyna)
- Here's to the Good Times Florida Georgia Line po raz 208 (4 lata na liście) w top 200 albumów (maksymalna pozycja - 4,  aktualna -184, podwójna platyna)
- If You're Reading This It's Too Late Drake'a po raz 104 w top 200 albumów (maksymalna pozycja 1, aktualna - 68, podwójna platyna)
- Greatest Hits...So Far Zac Brown Band po raz 104 w top 200 albumów (maksymalna pozycja 20, aktualna -158)
- Heart Break New Edition po raz 52 w top 200 albumów (maksymalna pozycja 12, aktualna - 85, podwójna platyna), tydzień temu ten sukces osiągnęły This Is Acting Sii i Islas Kevina Gatesa

No comments:

Post a Comment