Friday, February 10, 2017

Tygodnik 5/2017Przez dłuższy czas wydawało mi się, że nie mam zbyt wiele czasu na blog, dlatego powinienem wrzucać tu jedynie długie posty na tak poważne tematy, jak ulubione single i płyty roku czy statystyki brytyjskiej listy przebojów. Ale czy przypadkiem nie jest odwrotnie, tzn. mam mało czasu na blog, ponieważ niepotrzebnie nie widzę sensu w pisaniu krótkich tekstów?

Blog powinien wyluzowywać, a nie stresować autora, dlatego nie zrezygnuję z moich ambitnych planów, ale też mam nadzieję, że co niedzielę będą się tu pojawiać krótkie refleksje na temat moich wrażeń z poprzedniego tygodnia. Dziś czas na odcinek pilotażowy, który pozwoli Wam przyzwyczaić się do struktury cyklu. 

Płyta tygodnia

Konkurencja była ostra. Żeński zespół MUNA nie zawiódł nadziei, które pokładałem w jego debiucie About U. Co ciekawe, do każdego z tych wybornych indie-popowych numerów ma powstać teledysk. Londyński duet Ten zapowiadał się na kontynuatorów muzycznego szaleństwa w stylu wczesnych Foster the People, ale płyta Hit the Light brzmi bardziej jak hołd dla Bruce'a Springsteena. Moim zdaniem, najbardziej interesujące, a do tego nabrzmiałe emocjami dźwięki w poprzednim tygodniu zaprezentował Sampha na oczekiwanym od lat krążku Process. W kręgach szeroko pojętego alternatywnego R&B nikt mnie tak nie wciągnął od czasu objawienia się Francis & The Lights. Tym bardziej miło, że Sampha Sisay polubił występy w Polsce. Szczególnie polecam utwór Timmy's Prayer.

Piosenka tygodnia

Będzie nią zawsze numer jeden mojej prywatnej listy przebojów (jeśli triumfator obroni pozycję - numer dwa). Aktualny będzie miał swoje pięć minut w niedzielę, a tydzień wcześniej prowadził utwór Foam duetu Sun Airway z Filadelfii. Jon Barthmus i Patrick Marsceill nagrywają razem od 2009 r., a w tym roku ukaże się ich trzeci longplay. Nie mogę się oprzeć skojarzeniom z The Sun Ain't Gonna Shine Anymore The Walker Brothers.Piosenka retro tygodnia

Trochę new wave można znaleźć na liście piosenek najczęściej słuchanych w trasie przez The xx. Jest wśród nich Love My Way - wydany w czerwcu 1982 r. singiel angielskiej grupy The Psychedelic Furs z płyty Forever Now. Producentem nagrania był Todd Rundgren, który gram w nich też na marimbie. Piosenka dotarła do 9 miejsca na nowozelandzkiej liście przebojów, w USA i Wielkiej Brytanii - do Top 50. W 2008 r. jej cover nagrał duet The Foxglove Hunt, który miałem pięć lat temu na pierwszym miejscu listy przebojów.Subiektywne wieści z UK Charts i BPI

- Szatan położył łapę na Rumours Fleetwood Mac i to w dwudziestą rocznicę wydania. Soft-rockowy klasyk jako piąty album w historii spędził na UK Charts 666 tygodni. Okrągłych jubileuszy brak - tydzień wcześniej rok stuknął This Is Acting Sii i Lush Life Zary Larsson (rok w znaczeniu 52 tygodni w pierwszej setce, niekoniecznie pod rząd).
- Nie wiem, czy to jedyny taki przypadek w historii, ale status podwójnej platyny tego samego dnia zdobyły trzy single notowane na mojej prywatnej liście (Can't Stop the Feeling Justina Timberlake'a, King Years & Years oraz Shut Up and Dance Walk the Moon).
- Blue & Lonesome stało się dopiero siódmą platynową płytą The Rolling Stones. Tylko dwie z nich zawierały wyłącznie premierowy autorski materiał: Exile on Main St i Let It Bleed.
- Ucieszyła mnie informacja, że platyną pokrył się singiel Maroon 5 She Will Be Loved (4 miejsce we wrześniu 2004, 20 tygodni w top 100). Był to też dobry tydzień dla Jacka White'a - platyna za Seven Nation Army The White Stripes (7 miejsce w maju 2003, tylko 9 tygodni w setce!) i srebro za Steady As She Goes The Raconteurs (4 pozycja w maju 2006).

Więcej informacji na stronie BPI.

Subiektywne wieści z RIAA

W tej rubryce rzadko coś będzie się pojawiać, ponieważ na amerykańskim rynku dominuje hip-hop i country. 27 stycznia trafił się rodzynek w postaci platynowego singla dla Jefferson Airplane za Somebody to Love i złotego za White Rabbit. W 1967 r. zajęły one odpowiednio 5 i 8 miejsce na liście Billboardu. Wcześniej zespół nazywający się wówczas Starship odebrał dwa złote single w 1989 r. (Nothing's Gonna Stop Us Now i We Built This City).

No comments:

Post a Comment