Thursday, May 1, 2014

Wielka Brytania - złoto, srebro, platyna #11 (25.10. 2013)


aktualności

Opisywanie ubiegłorocznych sukcesów Miley Cyrus to tak samo wieloetapowe zadanie, jak relacjonowanie jej wybryków. Na tyle, że wykracza poza kalendarz BPI na rok 2013. Akurat 25 X padło na złoty singiel za We Can't Stop. Cieszyła się także Katy Perry, która najwyraźniej nie zmęczyła słuchaczy promocją kolejnych singli z Teenage Dream. Nowy longplay Prism już po 4 dniach sprzedaży pokrył się na Wyspach złotem!
- srebrna płyta dla kalifornijskiego tria Haim za debiutancki album Days Are Gone. Dziewczyny dokonały, jak się wydawało, niewyobrażalnego: zdystansowały Justina Timberlake'a, jednak kształt czołówki sprzedaży pokazuje, że pierwsze miejsce 12 X nie było przypadkiem.

archiwum

Trwa proces "doszacowywania" lawiny certyfikatów z 22 VII. Tym razem padło m.in. na prawdziwego człowieka renesansu, ikonę post-punku, męża Diany Krall - Elvisa Costello. Declan MacManus uzbierał do tej pory 18 nagród BPI za albumy. Ostatnie wyróżnienie to złota płyta za nienotowane na liście The Best Of - The First 10 Years z 2007, jego najlepiej sprzedający się krążek od "srebrnego" When I Was Cruel z 2002 (17 pozycja). Cały dorobek to 10 srebrnych płyt, 7 złotych i jedna platynowa - Armed Forces (2 miejsce w 1978). Pochodzi z niej jedyny złoty singiel artysty - Oliver's Army (również 2 lokata, ale w 1979).

W galerii cięższego grania tym razem gościmy walijskich metalcore'owców z Bullet For My Valentine (w ich rodzinnym Bridgend prawie że wylądował w pracy mój kuzyn :) Kapela podtrzymała passę trzech kolejnych złotych płyt: The Poison (21 pozycja w 2005), Scream Aim Fire (5 w 2008) i Fever (5 w 2010). Teraz próbuje je doścignąć Temper Temper (11 lokata w lutym 2013).

rozmaitości

srebrna płyta - składanka 100 Hits: Classical Greats z lutego 2014 (zarejestrowane na niej wykonanie Czarodziejskiej miłości Manuela de Falli dyrygował Polak z pochodzenia Leopold Stokowski)
srebrna płyta - składanka 100 Hits: Halloween z 2009 (dość przypadkowy zbiór motywów przewodnich horrorów i piosenek o tytułach związanych z czarami, złem, diabłem itp., ale uwzględnia wyprane tu ze społecznego kontekstu Block Party, Japan i A Flock of Seagulls, więc nie będę lamentował :)


W następnym odcinku m.in. wielki hit lat 80., który nagminnie ucinają polskie radiostacje, o ile w ogóle go grają :/ Powoli przygotowujcie się też na potężny statystyczny wpis z polskiego podwórka!

No comments:

Post a Comment